poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

ZGN z Pragi-Północ będzie miał nową siedzibę. Jagiellońska 23 idzie na sprzedaż

W nowym budynku komunalnym przy ulicy Szwedzkiej i Stolarskiej na Pradze-Północ, oprócz mieszkań, powstaną też biura urzędników Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami. Dotychczasowa siedziba ZGN przy ulicy Jagiellońskiej zostanie sprzedana. Władze dzielnicy przeznaczą pieniądze ze sprzedaży na nowe budynki komunalne.

W styczniu 2023 roku uprawomocniła się decyzja w sprawie wydania pozwolenia na budowę nowego budynku komunalnego na Pradze-Północ. Na działce pomiędzy ulicami Szwedzką i Stolarską powstanie ponad 70 mieszkań. Większość będą stanowiły lokale 2-pokojowe (38 m kw.) i kawalerki (28 m kw.). Największe mieszkania będą miały 4 pokoje (65 m kw.).
Budowa jest pierwszą inwestycją mieszkaniową na Pradze od 2015 roku, gdy na Golędzinowie oddano do użytku cztery budynki komunalne.

Dzielnica myśli już o kolejnym budynku komunalnym

Na parterze nowego budynku znajdzie się siedziba Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami. Urząd przeniesie się w to miejsce z ul. Jagiellońskiej 23, a działka, zgodnie z pomysłem Jacka Wachowicza, wiceburmistrza Pragi-Północ, zostanie sprzedana. Jak tłumaczy wiceburmistrz Dariusz Kacprzak, środki ze sprzedaży atrakcyjnej działki pozwolą zbudować kolejny budynek komunalny, ale nie tylko.

– Budowa budynku komunalnego przy Szwedzkiej i Stolarskiej, ze względu na umieszczenie w parterze budynku przestrzeni biurowej, pozwoli na przeniesienie siedziby ZGN Praga-Północ i przygotowanie do sprzedaży działki przy ul. Jagiellońskiej 23 pod budownictwo mieszkaniowe, a pozyskane w ten sposób środki do budżetu dzielnicy zostaną przeznaczone na budowę kolejnego budynku komunalnego, remonty zdegradowanej substancji mieszkaniowej oraz realizację projektów o znaczeniu społecznym – mówi Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz Pragi-Północ. Jak dodaje, proces ten jest dobrym przykładem strategicznego myślenia o dzielnicy.

budynek ZGN
Siedziba Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami przy ul. Jagiellońskiej 23. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Pomysł chwalą też radni Pragi, którzy uważają inwestycję za korzystną dla dzielnicy. – Obecna zabudowa przy ul. Jagiellońskiej 23 absolutnie nie pasuje do wyglądu i charakteru ulicy, która po remontach okolicznych kamienic nabrała sznytu i jest niewątpliwie reprezentacyjną częścią Pragi. Sam teren jest idealny pod względem inwestycyjnym, stwarza wspaniałe możliwości zabudowy, co potwierdza też plan miejscowy – mówi Barbara Domańska, przewodnicząca Komisji Architektury, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. – Spodziewam się dużego zainteresowania jego zakupem, i oczywiście korzystnej dla dzielnicy transakcji. Trzymam kciuki, aby kwota za sprzedaż była jak największa, i aby władze dzielnicy mogły za te pieniądze zrealizować nowe inwestycje, jak Praski Trakt Książęcy.

Jak szacują eksperci rynku, działka przy której dziś znajduje się ZGN może kosztować nawet 12 mln zł.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości