czwartek, 26 grudnia, 2024
WiadomościPrzestrzeń miejskaSynergia przy Markowskiej. Miały być mieszkania, jest tylko przestrzeń dla mieszkańców

Synergia przy Markowskiej. Miały być mieszkania, jest tylko przestrzeń dla mieszkańców

Udostępnij

To miejsce, które ma służyć wzmacnianiu sąsiedzkich więzi i wspierać młodzież z Pragi w rozwijaniu zainteresowań i odkrywaniu talentów. Przy ul. Markowskiej otworzono Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”.

Warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe i spotkania dla mam

W budynku znajdzie się m.in. klubokawiarnia, harcówka, miejsca spotkań, sala sportowa i pracownie edukacyjne. – Bardzo nam zależało na tym, żeby tu, na Pradze-Północ powstało miejsce, które będzie służyć mieszkańcom i ich integracji. Już teraz warszawiacy i warszawianki, a przede wszystkim dzieci i młodzież, mogą spędzać tu wolny czas na wiele sposobów. W Synergii nie zabraknie warsztatów kulinarnych, zajęć sportowych czy spotkań dla młodych mam. Bardzo się cieszę z tego otwarcia, bo to nie był łatwy projekt – kamienica podlega Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków, dlatego musieliśmy zadbać o dosłownie o każdy szczegół. Było warto, bo to miejsce naprawdę oczarowuje. Jest na najwyższym możliwym poziomie i mam nadzieję, że będzie bardzo dobrze służyć wszystkim mieszkańcom Pragi-Północ. Serdecznie wszystkich tutaj zapraszamy – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

synergia przy ul. Markowskiej
Otwarcie Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” przy ul. Markowskiej na Pradze-Północ. Fot. Mat. prasowe

Na początku miały być mieszkania

Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” to miejsce przeznaczone w całości dla lokalnej społeczności, stworzone z myślą o wyrównywaniu szans i wzmacnianiu więzi sąsiedzkich.

– Dociera do mnie wiele głosów mieszkańców Pragi-Północ, że takiej przestrzeni jak Synergia brakowało w tej okolicy. Chcę, żeby lokalna społeczność czuła się tu jak w domu i współtworzyła to miejsce, dlatego bardzo się cieszę, gdy słyszę, jak wiele osób chce się tu udzielać i realizować swoje pomysły. Mam nadzieję, że Synergia będzie motorem zamian na lepsze i platformą wymiany myśli – powiedziała Monika Daab, p.o. dyrektor Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”.

Władze miasta przekonują, że funkcje budynku są efektem przeprowadzonych konsultacji społecznych z mieszkańcami Starej Pragi. – Wskazali oni, że potrzebują przestrzeni dla rodzin z dziećmi oraz miejsca, gdzie będzie można realizować inicjatywy lokalne, a dzieci i młodzież będą mogły rozwijać pasje – mówią przedstawiciele stołecznego ratusza. Warto jednak pamiętać, że zanim pojawił się plan zagospodarowania budynku na działania społeczne, powstał projekt budowlany zakładający stworzenie tu 40 mieszkań. – W tak trudnej sytuacji mieszkaniowej, w której znajduje się wielu mieszkańców Pragi, jest to liczba nie do pogardzenia. Są to 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni, której brakuje w zasobie mieszkaniowym, a która w nadmiarze występuje w pustych centrach lokalnych – pisała na łamach portalu Dominika Baranowska w artykule Markowska 16 nie dla mieszkańców.

Co znajdzie się w kamienicy Synergia przy ul. Markowskiej?

W Synergii znajdzie się:

  • klubokawiarnia,
  • przestrzeń do artystycznych działań dla dzieci i młodzieży,
  • lokale usługowe,
  • kantyna społeczna,
  • Punkt Dziennego opiekuna dla dzieci do lat trzech,
  • ognisko dla dzieci i młodzieży „Markowska”,
  • sala konferencyjna z pokojami spotkań,
  • sala sportowa z szatniami i zapleczem sanitarnym,
  • pracowni do działań edukacyjnych i eksperymentów naukowych dla dzieci i młodzieży,
  • harcówka.

Pięć pięter na działań społecznych

Na najniższej kondygnacji będą się mieściły klubokawiarnia, przestrzeń do artystycznych działań dla dzieci i młodzieży oraz lokale usługowe wskazane w konsultacjach społecznych. Piętro wyżej powstało Miejsce Aktywności Lokalnej. Będą tu realizowane działania inicjowane przez mieszkańców na rzecz ich integracji oraz aktywizacji społecznej. Na tym samym poziomie będzie też kantyna społeczna, którą poprowadzi podmiot społeczny angażujący do pracy osoby potrzebujące pomocy. Będzie można kupi tam w przystępnych cenach ciepłe i pełnowartościowe posiłki. Oprócz tego także na pierwszym piętrze uruchomiono Punkt Dziennego Opiekuna dla dzieci do lat trzech.

Z kolei na drugim piętrze, na powierzchni ponad 350 m², działa Ognisko „Markowska”, które wspiera dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a na trzecim znajduje się ogólnodostępna sala konferencyjna z pokojami spotkań. Na tym samym piętrze powstała też sala sportowa z szatniami i zapleczem sanitarnym, która jest dostosowana do prowadzenia zajęć ze wschodnich sztuk walki.

synergia przy ul. Markowskiej
Sale spotkań w warszawskim Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia” przy ul. Markowskiej na Pradze-Północ. Fot. Mat. prasowe

Czwarte piętro to przestrzeń FabLab’u „Czacha dymi!”, czyli pracowni do działań edukacyjnych i eksperymentów naukowych dla dzieci i młodzieży. Swoje miejsce na tym piętrze będą mieli też harcerze.

W budynku zastosowano rozwiązania zgodne ze standardami dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i Warszawskim Standardem Zielonego Budynku. Od września 2018 r. wszystkie prace prowadzone były pod ścisłą kontrolą Stołecznego Konserwatora Zabytków, dzięki czemu najlepiej zachowaną z rozbiórki cegłę historyczną zastosowano w nowych wnętrzach, a elewację kamienicy odtworzono na wzór pierwotnej kamienicy z 1928 r.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości