sobota, 23 listopada, 2024

Paweł Lisicki. Poseł z Pragi

Udostępnij

Rozmowa z Pawłem Lisieckim, byłym burmistrzem Pragi-Północ, obecnie posłem na Sejm RP i wiceprzewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej.

Pełniąc funkcję radnego i burmistrza, był Pan doceniany za stały kontakt z mieszkańcami. Czy jako poseł ma Pan czas na spotkania z warszawiakami?

Zawsze stawiałem na bezpośredni kontakt z mieszkańcami i tak jest również obecnie. W trakcie dyżurów poselskich przyjąłem osobiście ponad 1500 osób. W moich biurach poselskich przy ul. Targowej 46 oraz przy ul. Nagodziców 2 na Białołęce udzielane są porady prawne m.in. z zakresu prawa pracy, pomocy społecznej, spraw mieszkaniowych. W wyniku interwencji zgłaszanych do mnie osobiście i do mojego biura zostało wystosowanych do instytucji publicznych ponad 1 tys. pism, w których interweniowałem w sprawach wskazanych przez mieszkańców.

Dobiega końca VIII kadencja Sejmu RP, to dobry czas na krótkie podsumowanie dotychczasowej działalności. Czym zajmował się Pan w ostatnich latach?

Ostatnie lata to okres intensywnej pracy na rzecz warszawiaków i rozwoju Polski. Jako radny, a następnie burmistrz spotykałem się z wieloma problemami mieszkańców. Część z nich wymagała zmian w prawie. Przykładem jest przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Udało się tego dokonać w 2018 r. i już od stycznia br. użytkownicy wieczyści stali się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami, a warszawiacy zyskali 98-procentową bonifikatę.

Kolejnym przykładem może być reprywatyzacja?

Tak, dopiero ustawowe powołanie Komisji Weryfikacyjnej powstrzymało proces „dzikiej” reprywatyzacji warszawskich kamienic i ukróciło dramat tysięcy lokatorów. W komisji wydaliśmy ponad 170 decyzji o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, na kwotę ponad 5 mln zł. Władze Warszawy niestety nadal próbują torpedować prace komisji.

W obecnej kadencji udało się prowadzić wiele projektów społecznych i gospodarczych. Które ocenia Pan jako najważniejsze?

Najważniejszym celem wszystkich zmian była poprawa sytuacji polskiej rodziny. Innowacyjne Programy „500+” i „Wyprawka dla ucznia” przynoszą już efekty. Obywatele odczuli wzrost wynagrodzeń i poprawę na rynku pracy. Seniorzy mogą korzystać z darmowych leków, a domowy budżet wsparła wypłata 13. emerytury. Wszystkie projekty społeczne udało się zrealizować dzięki skutecznej walce z mafią wyłudzającą podatek VAT. Przed nami projekty obniżające obciążenia podatkowe: 0 PIT dla „Młodych” i zmniejszenie stawki PIT z 18 do 17 proc.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne