sobota, 23 listopada, 2024

Praskie ulice jak Trakt Królewski [FILM I ZDJĘCIA]

Ten materiał przeczytasz tylko u nas

Udostępnij

Knajpki z ogródkami, występy artystyczne, drobne punkty usługowe, dużo zieleni i małej architektury – na Pradze ma powstać szlak podobny do Traktu Królewskiego. 

Trakt Książęcy – bo taką nazwę proponują pomysłodawcy – ma połączyć dwie strony Wisły. Miałby się zacząć na kładce pieszo-rowerowej przez rzekę, a potem prowadzić ulicami: Okrzei, Ząbkowską i Kawęczyńską. Nazwa pochodzi od Michałowa Książęcego, a ta związana jest z postacią księcia Michała Radziwiłła, który na początku XX w. wykupił okoliczne tereny, ufundował bazylikę i przekazał okoliczne grunty księżom salezjanom.

Trakt Książęcy ma pokazać piękno Pragi

– Pomysł traktu, który ma połączyć oba brzegi i dzielnice lewo- i prawobrzeżnej Warszawy, powstał już kilka lat temu, gdy prezentowałem w parku Saskim dobre, integrujące, ekologiczne rozwiązanie, czyli kładkę pieszo-rowerową – mówi Jacek Wachowicz, radny klubu Kocham Pragę i wiceprzewodniczący rady dzielnicy. – Trakt ma pokazywać piękno Pragi i jej tradycji, zachowanej historycznej infrastruktury i piękno praskiego detalu architektonicznego. Naszym celem jest rewitalizacja sprzyjająca lokalnej społeczności – z pewnością rozwinie się tu biznes, handel, powstaną nowe kawiarnie, cukiernie, galerie sztuki. Trzeba mieć na uwadze – i o to zadbam – aby biznes nie był uciążliwy dla codziennego funkcjonowania mieszkańców.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU ZNAJDUJE SIĘ POD VIDEO

Jak zauważają pomysłodawcy, Praga-Północ staje się ulubioną dzielnicą artystów. Stare, praskie kamienice i opuszczone mury fabryk zyskują nowy artystyczny wymiar. Powstają w nich galerie, centra sztuki itp. Niektóre z zabytkowych obiektów przemysłowych zyskują nowe, kulturalne i naukowe funkcje. Stworzenie Traktu Książęcego byłoby więc dla nich kolejnym sposobem na szeroką prezentację swojej twórczości.

Rozpowszechniona jest też pozytywna opinia o fachowcach z Pragi, zachowujących tradycję rzemieślniczą. Dzielnica jest też popularna wśród osób wykonujących wolne zawody. Mamy też silne więzi sąsiedzkie i wyrazistą tożsamość lokalną.

Remont od fundamentów aż do dachów

Projekt rewitalizacji PTK ma obejmować przebudowę ciągów pieszo-jezdnych, stworzenie nowego oświetlenia, przebudowę odwodnienia i kanalizacji, montaż monitoringu, zagospodarowanie okolicznych podwórek, modernizację budynków, a także wprowadzenie ekologicznych rozwiązań oraz zieleni miejskiej.

Gruntownie wyremontowane – od fundamentów aż do dachów – będą więc okoliczne kamienice. Przestrzeń będzie pełna zieleni, wśród której będzie można odpocząć na ławkach i elementach architektury miejskiej. Władze dzielnicy liczą też na praskich restauratorów, rzemieślników i artystów, dzięki którym praski Trakt Książęcy będzie tętnił życiem. W projekcie zadbano też o miejsca parkingowe czy zamykane bramy dla bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Na Trakcie wykorzystane będą nowoczesne i ekologiczne rozwiązania – np. fotowoltaika jako źródło energii.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne