wtorek, 21 maja, 2024

Na Pradze trwają już prace przy budowie mostu. Zmiany czekają też ulice Okrzei

Udostępnij

Na prawym brzegu Wisły na dobre rozpoczęła się już budowa mostu pieszo-rowerowego, który połączy lewobrzeżną Warszawę z Pragą-Północ. Nowa przeprawa to kolejny impuls do zmian na Pradze. Rada Warszawy przyznała też pieniądze na przebudowę ulicy Okrzei na przedłużeniu nowego mostu.

Nowa przeprawa, najdłuższa tego typu w Polsce, będzie miała 452 metry długości i będzie o 127 m dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Most będzie służył pieszym i rowerzystom. Zostanie zbudowany do 2024 r.

Ruszyła budowa mostu na Pragę

Od początku roku na praskim brzegu Wisły trwało przygotowanie zaplecza budowy nowego mostu oraz terenu pod inwestycję. Teraz zaczęły się zasadnicze prace budowlane. Pierwszy stołeczny most pieszo-rowerowy połączy Bulwary z Pragą na wysokości ul. Karowej na lewym brzegu i Okrzei na prawym brzegu.

Pierwszym etapem prac, które trwają już na praskim brzegu, jest palowanie, czyli stworzenie fundamentów przyszłego mostu. Jego konstrukcja opierać się będzie na 7 żelbetowych podporach. Właśnie zaczęło się stawianie fundamentów pod pierwszą z nich. W ostatnich dniach wbito już 43 pale pod pierwszą podporę. W kolejnych pojawiać się będą pale pod kolejne podpory. Rozpoczną się też pierwsze prace przy budowie przyczółku mostu na lewym brzegu Wisły. Wykonawca jest polska firma Budimex.

Nowe Centrum Warszawy powstaje także na Pradze

Most na Pragę jest elementem programu Nowego Centrum Warszawy. Nowe Centrum to przede wszystkim estetyka i funkcjonalność — wysoka jakość przestrzeni publicznych, więcej zieleni oraz lepsze warunki poruszania się dla pieszych i rowerzystów. W ramach tego programu przebudowana została al. Jana Pawła II, trwają prace na rondzie Dmowskiego oraz tzw. Placu Pięciu Rogów, a w przygotowaniu są kolejne inwestycje.

– Otoczenie i ulica S. Okrzei na przedłużeniu mostu stanie się bardziej przyjazna i zielona. Radni na ostatniej sesji przyznali na ten cel 18 mln zł – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na budowie mostu pieszo-rowerowego na Pradze-Północ.

Przebudowę ul. Okrzei będzie realizował Zarząd Dróg Miejskich we współpracy m.in. z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego.

Szczegółowy projekt wymaga dopiero opracowania, jednak wstępne założenia są znane. To dlatego, że cały kwartał posiada uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego określający funkcje i wygląd poszczególnych ulic. Na ul. Okrzei będzie więcej zieleni, powstanie infrastruktura rowerowa, nowe, szersze i eleganckie chodniki oraz mała architektura. Realizacja inwestycji jest zaplanowana na lata 2022-2024, podobnie jak budowa nowego mostu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne