piątek, 22 listopada, 2024

Prawobrzeżna Warszawa to najbardziej zdegradowany obszar miasta

Udostępnij

Stołeczni urzędnicy rozpoczęli prace nad nowym programem rewitalizacji miasta. Z badań urzędników wynika, że prawobrzeżna Warszawa, w tym Praga-Północ, wciąż pozostaje najbardziej zdegradowanym obszarem miasta. Dziś ruszają konsultacje społeczne.

– Zakończyliśmy prace nad określeniem obszaru zdegradowanego w Warszawie. Obszar obejmujący trzy dzielnice: Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek został wyznaczony jako obszar rewitalizacji, który zostanie objęty działaniami w ramach nowego programu. Chcemy skorzystać z narzędzi, jakie daje ustawa o rewitalizacji z 2015 r. i w kolejnych miesiącach wyznaczyć nowe cele oraz priorytety GPR 2030 – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy. Jak dodała, miasto wciąż realizuje projekty Zintegrowanego Programu Rewitalizacji zaplanowane do 2022 r.

Choć program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca, to w tej części miasta są rejony, które potrzebują dodatkowego wsparcia, aby podnieść komfort życia mieszkańców. Regulacje prawne z 2015 r. umożliwiają też wykorzystanie nowych narzędzi, które pozwolą na bardziej uporządkowaną zabudowę mieszkaniową zapewniającą wygodny dostęp do żłobków, szkół czy terenów zielonych.

Urzędnicy postawili diagnozę

Na zlecenie m.st. Warszawy wykonano diagnozę, dzięki której wiadomo, gdzie znajdują się obszary najbardziej zdegradowane i najpilniej wymagające interwencji. Z badania wynika, że są to przede wszystkim dzielnice prawobrzeżnej Warszawy są w najtrudniejszym położeniu.

W ramach kończącego się Zintegrowanego Programu Rewitalizacji realizowanego przez Warszawę od roku 2015 udało się poprawić komfort życia wielu mieszkańców prawobrzeżnych dzielnic, np.: na Pradze-Północ w 2008 r. zaledwie 2 proc. z 441 miejskich budynków było wyposażonych w ogrzewanie centralne, a obecnie dostęp do tej usługi ma 56 proc. lokali. Co więcej – przeprowadzono kompleksową modernizację 741 lokali mieszkaniowych, czyli m.in.: wymieniono dachy, stropy, wszystkie instalacje i przeprowadzono remont klatek schodowych. Oprócz budynków mieszkalnych wyremontowano także m.in.: Teatr Baj, Centrum Przedsiębiorczości Targowa i Pałacyk Konopackiego.

Terminy spotkań z mieszkańcami:

  • 12 października (online), godz. 18.00
  • 14 października (online), godz. 18.00
  • 18 października (poniedziałek), godz. 15-18, punkt informacyjny w Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ul. Stalowej 29
  • 20 października (online), godz. 18.00

Mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniach online są proszeni o przesłanie zgłoszenia na adres: rewitalizacja@um.warszawa.pl

Konsultacje trwają do 15 listopada 2021 r.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne