poniedziałek, 20 maja, 2024

Rewitalizacja parku Skaryszewskiego. Na wiosnę ma być jeszcze piękniejszy

Udostępnij

Ruszają prace w parku Skaryszewskim. Zniknie pas dzielący aleję główną, pojawią się historyczne latarnie i mineralna nawierzchnia. Rewitalizacja parku ma się zakończyć na wiosnę przyszłego roku.

– To miejsce będzie wyglądało tak jak kiedyś, jak przed wojną. Zostanie rozbetonowane, a do tego będzie tu nowe, energooszczędne oświetlenie w stylu retro. Główna aleja parku odzyska swój dawny blask – zapewnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Skaryszak z tytułem najpiękniejszego parku w Polsce

Rewitalizacja Parku Skaryszewskiego, którą wykonuje Zarząd Dróg Miejskich – we współpracy ze stołecznym Zarządem Zieleni – została zatwierdzona przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Popularny „Skaryszak” powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905-1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. W 2009 r. został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

Główna aleja parku zostanie zwężona

Malownicza, szeroka aleja główna parku biegnąca między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim odzyska historyczny wygląd. Robotnicy skują większość asfaltu (poza końcowym odcinkiem od ronda Waszyngtona), nawierzchnia alei zostanie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni.

Oba odcinki po zmianach będą miały stałą szerokość 11 metrów. Mimo zwężenia alei piesi będą mieli jednak do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania. Cała aleja główna uzyska nowy bowiem jednoprzestrzenny układ – zlikwidowany zostanie pas zieleni rozdzielający ją dziś na dwie mniejsze części. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach 70. ubiegłego wieku razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma i miasto uznało, że czas na kolejny krok w przywracaniu historycznego wyglądu parku.

Przedwojenne pastorały w parku Skaryszewskim

Wszystkie betonowe słupy na terenie popularnego „Skaryszaka” zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami – będą to repliki przedwojennych pastorałów. Mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne i energooszczędne. Zostaną też wyposażone w inteligentne czujniki ruchu. Będą się świeciły przez cały czas, ale nie za mocno, żeby nie przeszkadzać żyjącym w parku zwierzętom – dopiero, kiedy na ścieżce pojawi się człowiek, światło zmieni się na mocniejsze. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w parku Praskim.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół jesionów wyniosłych w alei głównej zostanie powiększony. Dzięki temu drzewa będą miały lepsze warunki do życia. Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzają odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzają do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Ważnym założeniem projektu jest ułożenie przewodów doprowadzających prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, pod jej powierzchnią. W ten sposób prace przy szpalerach jesionów ograniczone zostaną do minimum.

Prace wykonuje firma Q-REKBUD. Mają zakończyć się do końca I kwartału 2024.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne