Wiosna sprzyja wiosennym porządkom. Warto przy tym pamiętać, że część rzeczy, które chcemy wyrzucić, może okazać się przydatna dla innych. A te zupełnie nieprzydatne powinny trafić do odpowiedniego – pojemnika na śmieci lub specjalnego punktu zbiórki. Warszawa przypomina co zrobić, by zwiększyć szansę na ponowne wykorzystanie produktów i zmniejszyć produkcję odpadów.
Przede wszystkim segregacja śmieci
Aby odpady miały szansę zyskać drugie życie, konieczna jest prawidłowa segregacja. Czyli wrzucanie konkretnych odpadów do odpowiednich pojemników.
Należy mieć też świadomość, że niektóre odpady – np. sprzęt elektroniczny, opony czy stare farby – nie powinny znaleźć się w altanie śmietnikowej. Zamiast tego należy oddać je do jednego z czterech warszawskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów). Dla mieszkańców Pragi-Północ i Targówka, najbliższy punkt znajduje się przy ul. Płytowej 1 na Białołęce.
Wybrane odpady niebezpieczne i kłopotliwe można zostawić również w MPSZOK-ach, czyli w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To samochody, które kursują po warszawskich dzielnicach dwa razy w tygodniu w wyznaczonych godzinach.
Do altany śmietnikowej nie powinny też trafiać elektroodpady. Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się dużych elektrośmieci jest bezpłatny odbiór bezpośrednio z domu. Usługę wystarczy zamówić np. pod numerem telefonu 22 22 333 00 lub przez stronę www.elektrosmieci.pl.
W stolicy funkcjonuje też 19 punktów prowadzonych przez ElektroEko, w których można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic.
Elektroodpady można oddać też samodzielnie do PSZOK-ów, a mniejsze elektrośmieci również do MPSZOK-ów. Sprzęt elektroniczny o maksymalnych wymiarach 20x50x40 cm można także całodobowo zostawić w jednym z kilkudziesięciu zielonych kontenerów ustawionych w kilkunastu dzielnicach.
Na Pradze-Północ elektrośmieci można zostawić tutaj:
- ul. Kłopotowskiego 15, parking przy Urzędzie Dzielnicy Praga Płn.
Każda sobota miesiąca: 10:00-14:00 - ul. Namysłowska 8 bazar
Pojemnik na drobne elektrośmieci dostępny 7 dni /24h - ul. Radzymińska 6
Pojemnik na drobne elektrośmieci dostępny 7 dni /24h
Wszystkie informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektroodpadów w stolicy są dostępne na stronie warszawa19115.pl.
Jak prawidłowo segregować odpady?
O prawidłowej segregacji odpadów i zaletach recyklingu warto uczyć od najmłodszych lat. Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania od 2021 r. prowadzi „Mini wysypisko” – cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ubiegłym roku takie spotkania zorganizowano dla ponad 230 grup, a od początku tego roku dla ponad 40 grup. Zajęcia odbywają się w placówkach edukacyjnych oraz w Centrum Informacyjnym przy ul. Zabranieckiej.
Edukacyjny walor mają także spacery organizowane przez Dzielnicę Wisła. Ich uczestnicy wspólnie zbierają i segregują śmieci z nadwiślańskich brzegów. W 2022 r. w czterech takich akcjach wzięło udział 500 osób. Podobne spacery odbędą się także w tym roku.
O tym, że warto segregować śmieci przypomina też Urząd m.st. Warszawy. Na miejskim kanale Youtube można znaleźć krótkie edukacyjne filmy o segregacji odpadów, odpadach zmieszanych i kompoście.
Daj rzeczom drugie życie
Przedmioty, które jednym wydają się już niepotrzebne, wcale nie muszą lądować na śmietniku. Jeśli wciąż są dobre, mogą przydać się innym. Warszawa wspiera takie inicjatywy. I zaczyna od siebie. Dlatego woda z miejskich basenów od kilku lat wykorzystywana jest do mycia jezdni, a Lasy Miejskie organizują w styczniu zbiórkę doniczkowych choinek. Świąteczne drzewka oddane przez mieszkańców są potem sadzone w lasach. Z kolei Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oddają warszawiakom część roślin w ramach sezonowej wymiany ukwieceń.
Miasto chętnie wspiera też miejsca służące współdzieleniu, do których mieszkańcy mogą przynieść zbędne rzeczy lub zabrać te zostawione wcześniej przez innych. Na takich zasadach działają m.in. takie punkty, jak Dzielnia na Pradze-Południe, Współdzielnik na Woli czy sieć jadłodzielni.