niedziela, 14 kwietnia, 2024

Apel policji: Zadzwoń jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy

Gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada należy pamiętać, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Czasami jeden telefon może uratować komuś życie.

Jak co roku, w czasie gdy temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem, aby nie byli obojętni gdy zauważą osoby cierpiące z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Jeden telefon pod numer 997 lub 112 może uratować komuś życie. Listę placówek pomocowych można sprawdzić dzwoniąc pod numer całodobowej bezpłatnej infolinii 987, działającej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy.

Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy też powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie – apelują policjanci.

PG/kz/jw/esz

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości