wtorek, 23 lipca, 2024

Będzie remont oficyny kamienicy przy Stalowej 35. Miasto bada budynek

Udostępnij

Miasto przygotowuje się do remontu zabytkowej oficyny kamienicy przy ulicy Stalowej 35. Budynek powstał w 1900 r. Od dłuższego czasu stoi pusty, a jego stan techniczny nie pozwala na to, aby w nim mieszkać.

W oficynie rozpoczęły się już prace przygotowawcze do remontu. Prace prowadzone będą pod nadzorem konserwatorskim, ponieważ budynek ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków Miasta Stołecznego Warszawy, a układ urbanistyczny ulicy Stalowej w rejestrze zabytków.

Oficyna kamienicy przy ul. Stalowej 35, której właścicielem był Szulim Śpiewak, przylega do zachodniej granicy działki, a od północy do budynku frontowego. Prawdopodobnie powstała na początku 1900 roku.

Czterokondygnacyjny budynek kryty jest dachem mansardowym oblicowanym blachą cynkową, ułożoną w tzw. „smoczą łuskę”. Z kolei elewacja zdobiona jest gzymsem kordonowym oddzielającym czwartą kondycję od mansardowego poddasza.

W kamienicy został zachowany dawny wystrój wnętrz z drewnianymi drzwiami płycinowymi i piecami kaflowymi. Na dwóch drewnianych klatkach schodowych balustrady mają charakterystyczne drewniane tralki. Budynek od dłuższego czasu nie jest użytkowany, a jego stan techniczny jest zły.

4. piętro oficyny kamienicy przy ul. Stalowej 35. Mat. prasowe

W maju 2022 roku Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga-Północ zakończył postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przebudowy budynku oficyny bocznej przy ul. Stalowej 35.

Kwota jaką m.st. Warszawa zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to ponad 260 tys. zł. Wyłoniona firma rozpoczęła już inwentaryzację obiektu oraz prowadzi badania techniczne budynku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne