sobota, 18 maja, 2024

Bródno zostanie odcięte od Pragi

Udostępnij

Za kilka dni rozpoczyna się modernizacja trasy tramwajowej od Dworca Wileńskiego aż po kresy wschodniego Żerania. Będzie wygodnie i nowocześnie, ale za cenę prawie trzech miesięcy utrudnień.

Tramwajarze przebudują 34 platformy przystankowe – zostaną wydłużone i dostosowane do tramwajów niskopodłogowych; pojawią się rampy wjazdowe i płytki z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi.

Największa przemiana czeka przystanki „Bródnowska” na ul. 11 Listopada. W tym miejscu tory tramwajowe zostaną poprowadzone po łuku, co oznacza, że tramwaj jadący w kierunku ul. Targowej „zbliży się” do chodnika, na którym będzie nowy przystanek. W przeciwnym kierunku (do Ronda Żaba) platforma przystankowa powstanie w miejscu dotychczasowych torów. Tramwajarze zmodernizują przejazdy drogowe przez tory, wymienią kilka kilometrów torów, poprawią trakcję i układ zasilania. – To duże ułatwienie dla pasażerów – deklarują.

Prace rozpoczną się 30 sierpnia i zakończą 15 listopada. W tym okresie musimy liczyć z wyłączeniem ruchu tramwajów, zwężeniami ulic, zamykaniem i przebudową przejazdów.

Trzy etapy remontu

Wszystko zacznie się 30 sierpnia. Pierwszy etap, który potrwa do 20 września, to zamknięcie trasy Dworzec Wileński – Żerań Wschodni. Pierwszego dnia remontu (niedziela) tramwaje nie będą też jeździły na trasie Rondo Starzyńskiego – Rondo Żaba. Następnego dnia, 31 sierpnia na Bródno będzie można dojechać tramwajem dwukierunkowym z Ronda Starzyńskiego.

Drugi etap, od 21 września do 23 października, to całkowite wyłączenie ruchu tramwajów. Na Bródno dostaniemy się tylko komunikacją zastępczą. Od 10 października tramwaje będą dojeżdżały do pętli Czynszowa, a od 24 października przywrócony zostanie normalny ruch tramwajów.

Ostatni etap, który rozpocznie się na początku listopada i potrwa do 15 dni tego miesiąca, to remont pętli na Annopolu. Tramwaje będą kończyły trasę na pętli Żerań Wschodni.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Podczas pierwszego etapu remontu zawieszone zostanie kursowanie linii 3, 4, 23, 25 i 41. Pasażerów przewiozą trzy zastępcze linie autobusowe i dwukierunkowe tramwaje. Na tory wyjadą też dwie uzupełniające linie tramwajowe. 30 sierpnia w związku pracami przygotowawczymi, linia 1 kursować będzie na trasie skróconej do pętli RATUSZOWA-ZOO.

Od 31 sierpnia linia 1 kursować będzie na trasie:
BUDOWLANA – Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

Uruchomione zostaną również dwie tramwajowe linie uzupełniające. Linie 23 i 25 zostaną zastąpione linią 73, a linie 3 i 4 – linią 74. Linie te pojadą trasami:

  • 73 BANACHA  – Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO
  • 74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI

Pasażerowie mogą skorzystać też z trzech autobusowych linii zastępczych: Z-3, Z-4 i Z-5. Linia Z-4 będzie kursowała tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6.00 do 10.00 i od godziny 14.30 do 20.00. Autobusy pojadą trasami:

  • Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI
  • Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska – DW. WILEŃSKI
  • Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY

Zmiany w ruchu drogowym

Od 30 sierpnia zamknięta będzie ul. 11 Listopada na odcinku pomiędzy ulicami Targowa i Inżynierska. Plac budowy znajdzie się na skrzyżowaniu z ul. Inżynierską, co uniemożliwi przejazd samochodów Inżynierską w kierunku pl. Hallera.

Objazd zostanie poprowadzony ulicami Targowa – Ratuszowa – 11 Listopada; na tej ostatniej (pomiędzy ulicami Inżynierską i Ratuszową) będzie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Tak będzie do 18 września.

201509-objazd-tramwaje-listopada

Do 13 września wyłączony z ruchu zostanie także przejazd przez tory tramwajowe i ul. Rembielińską pomiędzy ulicą Bartniczą a Wyszogrodzką na Bródnie. Ulica Bartnicza stanie się ślepa, a ul. Wyszogrodzką będzie można dojechać do skrzyżowania i skręcić w ul. Rembielińską. Objazd dla zamkniętego odcinka ul. Bartniczej zostanie poprowadzony ul. Poborzańską.

Do połowy września (do 13.09) zamknięta dla ruchu będzie też południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z ul. Rembielińską. W tym miejscu remontowany będzie przejazd przez torowisko, a ruch w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię.

201509-objazd-tramwaje-bazylianska

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne