poniedziałek, 20 maja, 2024

Dziś pierwsza sesja nowej rady Pragi. Radni złożą ślubowanie

Udostępnij

Nowa rada dzielnicy, która zacznie działać już dziś, będzie liczyła 23 radnych. Nie wszystkim, którzy sprawowali swój mandat w ostatniej kadencji udało się go obronić. Aż 10 radnych to debiutanci, którzy po raz pierwszy zasiądą w sali posiedzeń rady dzielnicy Praga-Północ.

Przegrany zwycięzca wyborów samorządowych

Największe wyborcze straty ponieśli zwycięzcy wyborów (najwięcej zdobytych głosów); radni Prawa i Sprawiedliwości. W poprzedniej kadencji dysponowali aż 9 mandatami w radzie, teraz mają ich tylko 6. Wśród nich jest dwóch debiutantów: Michał Lisiecki oraz Tadeusz Lisiecki. Zbieżność nazwisk z obecnym burmistrzem jest przypadkowa, ale tylko w przypadku radnego elekta Michała, bo Tadeusz jest ojcem Pawła Lisieckiego.

Mandatów nie obroniły Teresa Mioduszewska, Grażyna Szymańczuk i Małgorzata Grzegorzewska, oraz Ernest Kobyliński. Były już radny Sebastian Wijas zrezygnował ze startu.

Platforma rządzi i dzieli na Pradze

Liczbę mandatów z poprzedniej kadencji rady dzielnicy zachowali za to radni Koalicji Obywatelskiej – 7 mandatów. W tym gronie jest trzech debiutantów, to Krzysztof Stępień, Katarzyna Jankowska oraz Joanna Skubińska. Ze startu zrezygnowała, po 20 latach pracy w samorządzie, Elżbieta Kowalska-Kobus. W radzie nie zobaczymy też Małgorzaty Ciechomskiej, która tym razem zdobyła mandat radnej na Ochocie. Agnieszka Łozińska nie kandydowała.

Kocham Pragę broni swój wynik i zdobywa nowych wyborców

Silnym poparciem mieszkańców Pragi cieszą się radni ze stowarzyszenia Kocham Pragę, którzy w obecnej kadencji mają czterech radnych. Mandaty obronili: Kamil Ciepieńko, Barbara Domańska i Andrzej Sowa. Mandat zdobył też obecny wiceburmistrz dzielnicy, Jacek Wachowicz.

CZYTAJ WIĘCEJ:Wyniki wyborów samorządowych na Pradze-Północ. Znamy nowych radnych

Stowarzyszenie Kocham Pragę w wyborach samorządowych zdobyło dodatkowe 4 punkty procentowe w stosunku do wyborów w 2018 roku, co w przypadku bezpartyjnego komitetu jest dużym sukcesem.

Aktywiści i Lewica razem w radzie

W radzie dzielnicy duże zmiany zaszły na tzw. lewym skrzydle. Z udziału w wyborach, po 30 latach pracy w samorządzie, zrezygnował wieloletni radny dzielnicy Ireneusz Tondera, który reprezentował Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).

Z dawnego SLD, dziś reprezentujący barwy Lewicy, do rady dostał się tylko Mariusz Borowski. Lewica ma jeszcze pięciu reprezentantów, głównie są to aktywiści z tzw. Porozumienia dla Pragi, a także członkowie partii Razem oraz stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Konsekwencje nielegalnej kampanii

Kampania wyborcza jest już za nami, ale w niektórych miejscach Pragi wciąż znajdują się jeszcze ślady wyborczej walki. Kandydaci mieli 30 dni na usunięcie plakatów i banerów, termin mija więc 7 maja.

Dla niektórych osób sposób, w jaki prowadzili kampanię, może mieć konsekwencje karne. W sądzie został złożony pozew przeciwko jednemu z kandydatów Lewicy, z tzw. Porozumienia dla Pragi. W czasie kampanii próbował on oczernić w internecie kandydata ze stowarzyszenia Kocham Pragę pomawiając go o to, że ten zaatakował go z nożem w ręku. Kandydat Lewicy ostatecznie nie dostał się do rady, podczas gdy jego kontrkandydat obronił swój mandat.

Komentarz redakcji:

Trudno powiedzieć co sprawia, że młodzi ludzie zachowują się dzisiaj w ten sposób. Internet i prywatne grupy na portalach społecznościowych, brak możliwości obrony przez ofiarę i iluzja bezkarności, zachęca ludzi do niekontrolowanych zachowań. Scenariusz hejtu jest prosty. Na Facebooku trzeba napisać, zwymyślać, oskarżyć i wyśmiać, a następnie zainteresować postem jak najwięcej osób i instytucji, z którymi wyzwany ma styczność. Zostawmy jednak te zdarzenia ocenie sądu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kampania wyborcza na Pradze. Nielegalne plakaty i sprawa w sądzie

Termin i transmisja pierwszej sesji

Sesja odbędzie się dziś o godz. 15.00 w sali Urzędu Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy przy ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 15.

Transmisji sesji będzie prowadzona na stronie internetowej urzędu dzielnicy. Link do transmisji znajdziemy w menu głównym strony w zakładce „Władze Dzielnicy” w pozycji Transmisja Sesji Rady Dzielnicy Praga-Północ.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne