poniedziałek, 27 maja, 2024

Floriany 2023. Zgłoszenia kandydatów do nagrody Pragi

Udostępnij

Jeśli znasz kogoś, kogo zaangażowanie na rzecz warszawskiej Pragi jest ponadprzeciętne i przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku dzielnicy, zgłoś jego kandydaturę do Floriana. To najważniejsza nagroda na Pradze-Północ.

Ideą Florianów jest nagradzanie wyjątkowych osiągnięć w takich dziedzinach jak: dokonania naukowe, sportowe, społeczne, twórczość artystyczna, wieloletnie działania na rzecz promocji Pragi czy szczególne dokonania na rzecz poprawy standardów życia społecznego.

– Do konkursu można zgłosić wszystko, co wykracza ponad przeciętność i przyczynia się do tworzenia pozytywnego wizerunku Pragi w kraju i za granicą – mówi burmistrz Pragi-Północ Jacek Jeżewski.

Kandydatem może być osoba fizyczna lub podmiot zbiorowy np. organizacja, stowarzyszenie, zespół lub instytucja. Może go zgłosić zarówno osoba prywatna, jak też instytucja, jednostka organizacyjna lub organizacja społeczna. Zgłoszenie nie może być jednak anonimowe i musi zawierać uzasadnienie. – Laureatem nagrody może być również osoba niepełnoletnia – podkreśla burmistrz Jeżewski.

Laureaci nagrody Floriana

Nagrodę „Floriana” przyznaję się od 2009 roku. Jako pierwszy statuetkę, zaprojektowaną i wykonaną przez Marka Czarneckiego, otrzymał Paweł Elsztein – dziennikarz, varsavianista, pisarz, fotografik i lotnik. Laureatami Florianów byli m.in.: Mieczysław Janiszewski, od 30 lat przewodnik miejski; Tomasz Szczepański, współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ; Wiesław Włodarski, matematyk, dyrektor Liceum im. Ruy Barbossy, Nauczyciel Roku 2007; ks. Wiesław Kania, kapłan, nauczyciel, wychowawca, twórca Oratorium w Bazylice przy ul. Kawęczyńskiej, plastycy Zofia i Jak Kubiccy, Abp Henryk Hoser.

Floriany trafiały też do organizacji i instytucji m.in. Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zarządu Województwa Mazowieckiego, Radia Warszawa, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Kapeli Praskiej oraz hufca Chorągwi Stołecznej ZHP im. Wigierczyków.

Gdzie zgłaszać kandydatów do nagrody?

Zgłoszenia należy przesyłać do 21 kwietnia na adres mailowy ppn.kultura@um.warszawa.pl lub złożyć osobiście w Wydziale Kultury dla Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Uroczysta ceremonia wręczania Floriana odbędzie się 14 maja 2023 r. podczas imprezy plenerowej „XVI Jarmark Floriański”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne