poniedziałek, 20 maja, 2024

Floriany 2024 rozdane. Artystka, ksiądz i powstaniec warszawski

Udostępnij

Poznaliśmy laureatów tegorocznej nagrody Floriana. Statuetki trafiły do trzech osób. Przedstawiamy sylwetki wyróżnionych.

Floriany, nagrody Zarządu Dzielnicy Praga-Północ, zostały wręczony podczas Jarmarku Floriańskiego. To wyróżnienia, które otrzymują osoby lub organizacje szczególnie zasłużone, które swoją działalnością promują i rozsławiają warszawską Pragę.

Floriany 2024

  • Ksiądz Bogusław Kowalski, obecnie Proboszcz Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Kobielskiej, znany warszawski duszpasterz, wieloletni proboszcz Parafii św. Floriana na Pradze, osoba nietuzinkowa, i co najważniejsze, to człowiek z Pragi. Kapłan podczas swojej posługi duszpasterskiej, troszczył się o ludzi, nie tylko parafian, nie grając „fajnego księdza”. – Z wyjątkową wrażliwością dzieli ich radości i smutki, jest po prostu człowiekiem, z którym chce się przebywać, bo nikogo nie udaje – słyszymy od mieszkańców.
  • Ppłk Henryk Kokosza, ur. 3 stycznia 1920 r. Żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, pseudonim AS. Formacja: Obwód VI Praga, pluton 1662. Dzielnica: Praga. To ostatni żyjący powstaniec, który brał udział w ataku na budynek tzw. małej PASTY przy ul. Brzeskiej na Pradze-Północ. Człowiek, któremu wojna i powstanie zabrało najpiękniejsze lata, a mimo to nie stracił pogody ducha. – Jego poświęcenie dla dzielnicy trudno wycenić, dlatego należy mu się najwyższe lokalne wyróżnienie – mówił Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy, który w imieniu laureata Kokoszy odebrał wyróżnienie.

  • Katarzyna Czajka, prezes i założyciel Fundacji Godnie Żyć. W 2021 r. została Wolontariuszem roku na Pradze-Północ, a fundacja, którą kieruje, w 2022 r. została wyróżniona przez Kapitułę związaną z Zarządem Dzielnicy Praga-Północ za akcję roku, jaką było wsparcie 300 ubogich Seniorów poprzez przyznanie im Kart Dobra Fundacji Biedronki. W 2019 r. stworzyła Dom Antoniego.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Spis treści

Wiadomości

Wiadomości lokalne