niedziela, 19 maja, 2024

Jak sprawdzić, do kiedy jest opłacony grób na cmentarzu? Wyszukiwarka grobów na Cmentarzu Bródnowski

Udostępnij

Cmentarz Bródnowski, jedna z największych nekropolii w Europie, trafił do internetu. W sieci można znaleźć wyszukiwarkę osób pochowanych. Dowiemy się też, do kiedy grób jest opłacony.

Wyszukiwarkę znajdziemy pod adresem Wyszukiwarka osób pochowanych. Po wpisaniu danych osób pochowanej system przedstawia dokładną lokalizację grobu: sektor, rząd i numer. Pojawia się też informacja; do kiedy ważna jest opłata grobu. Z opcji dodatkowych; możemy dowiedzieć się, kto jest jeszcze pochowany w kwaterze, a nawet zapalić wirtualny znicz.

Jak prawidłowo odczytać lokalizację grobu na Cmentarzu Bródnowskim?

Jeśli przykładowa lokalizacja grobu, to 19A-3-5, należy odczytać ją w ten sposób:

  • 19A – kwatera oznaczona na słupku,
  • 3 – numer rzędu,
  • 5 – numer grobu.

Kwatery oznaczone liczbami nieparzystymi znajdują się po lewej stronie Alei Głównej (patrząc od bramy przy ul. Św. Wincentego). Kwatery podzielone są na 6 rzędów (w nielicznych przypadkach występują kwatery pięcio- i siedmiorzędowe). Rzędy liczy się od ul. św. Wincentego, a numery grobów od Alei Głównej.

Wyszukiwarka grobów na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Screen ze strony

W jakich godzinach są otwarte bramy na Cmentarzu Bródnowski? 

Na teren cmentarza dostaniemy się przez cztery wejścia, które znajdują się:

  • przy ul. św. Wincentego (Targówek);
  • przy skrzyżowaniu ulic Wysockiego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty (odcinek wzdłuż cmentarza dawniej nazywał się Budowlana), na Bródnie;
  • przy skrzyżowaniu ul. Chodeckiej i ul. Matki Teresy z Kalkuty (Bródno);
  • przy ul. Odrowąża (na wysokości ul. Staniewickiej).

Cmentarz jest czynny codziennie od godz. 7 rano do zmroku. Brama od strony ul. Chodeckiej jest czynna w dni powszednie w godz. 8-16, w soboty, niedziele i święta w godz. 7-18. Brama od strony ul. Odrowąża (przy ul. Staniewickiej) jest zamykana o godz. 18.

Brama Cmentarza Bródnowskiego przy ul. Odrowąża na wysokości ul. Staniewickiej, na Bródnie. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Wjazd samochodem na Cmentarz Bródnowski za gotówkę

Na teren cmentarza możemy wjechać własnym samochodem. Wjazd jest możliwy tylko od strony Bródna, bramą od ul. Wysockiego (na wysokości ul. Odrowąża), zaś wyjazd od strony Targówka, od ul. św. Wincentego. Wjechać można tylko w dni powszednie, w godz. 7-15. Opłata wynosi 6 zł za pierwszą godzinę i 2 zł za każde kolejne 20 min. Należy pamiętać, że opłata jest pobierana w parkometrach, które nie obsługują płatności elektronicznych, tylko gotówkowe.

PRZECZYTAJ: Zapomniane nekropolie Pragi

Na Cmentarzu Bródnowskim jest pochowanych około 1,2 mln osób, co czyni go jedną z największych nekropolii w Europie. Zabytkowy cmentarz był czwartym na Pradze. Wcześniej powstały cmentarze: Kamionkowski, żydowski i choleryczny.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne