wtorek, 23 lipca, 2024

Kamień węgielny pod nowy budynek na Pradze

Udostępnij

Już w przyszłym roku do nowego budynku przy ulicy Stolarskiej będą mogli wprowadzić się nowi mieszkańcy. Na Pradze-Północ wmurowano kamień węgielny pod budowę budynku komunalnego.

U zbiegu ul. Szwedzkiej i Stolarskiej powstanie budynek komunalny, który będzie się składał z dwóch brył połączonych łącznikiem, czyli korytarzem. Część budynku wysunięta na północ będzie składać się z siedmiu kondygnacji nadziemnych, a część południowa – z pięciu.

Łączna kubatura budynku to 19 614,45 m sześc. Powierzchnia użytkowa mieszkań to 2 838,82 mkw., a powierzchnia użytkowa lokali usługowych – 700 mkw.

– W nowym budynku znajdą się: 32 lokale 1-pokojowe, 30 lokali 2-pokojowych, 6 lokali 3-pokojowych i 4 lokale 4-pokojowe – mówi rzecznik prasowy dzielnicy Mateusz Kędzierski. – Na parterze znajdzie się natomiast przestrzeń pod funkcje usługową. Będzie się tam znajdowała administracja ZGN.

Z uwagi na bliskość sąsiednich budynków zastosowano charakterystyczne uskoki w ścianach południowej i wschodniej. Tworzą je balkony, w których jedna ze ścian jest ustawiona skośnie względem płaszczyzny elewacji. W ten sposób z każdego z mieszkań będzie zapewniony optymalny widok w kierunku ulic okalających teren inwestycji.

– Spełniamy obietnice złożone mieszkańcom Pragi – mówi przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ Karol Szyszko. – Nowa inwestycja ma duże szanse na rządowe dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie blisko 18 mln zł.

Całkowita wartość budowy to dokładnie 24 241 880,19 zł brutto. Aby obniżyć koszty, zaprojektowano budynek w postaci dwóch brył, dzięki czemu uniknięto kolizji z linią energetyczną, przebiegającą pod łącznikiem. Odsunięto też budynek od zabytkowej dawnej piekarni, dzięki czemu nie trzeba będzie przeznaczać środków na zabezpieczenie budynku a sam projekt nie będzie podlegał uzgodnieniom z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co przyspieszy całą procedurę.

Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2024 r. Generalny Wykonawca inwestycji to ZAB-BUD Sp. z o. o.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne