sobota, 18 maja, 2024

Zabytkowy bruk na Stolarskiej pod specjalnym nadzorem

Udostępnij

Naszą redakcję zaalarmował czytelnik, który zwrócił uwagę, że wielotonowe ciężarówki i sprzęt budowlany niszczą zabytkowy bruk na ulicy Stolarskiej. Obok trwa budowa budynku mieszkalnego. Na obawy mieszkańca zareagował zastępca burmistrza dzielnicy.

– We wrześniu 2021 roku Zarząd Dróg Miejskich wyznaczył miejsca parkingowe wzdłuż ul. Letniej skutecznie blokując swobodny przejazd zamieniając dwukierunkową ulicę na w praktyce jednokierunkową z tragicznymi w skutkach zwężeniami zagrażającymi bezpieczeństwu pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu. Zmiana ta doprowadziła do znacznego pogorszenia stanu zabytkowej, brukowanej nawierzchni ulicy – mówi Paweł Remiszewski, mieszkaniec Pragi-Północ.

Zabytkowy bruk ulicy Stolarskiej. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Jak dodaje, prowadzone od marca 2023 roku prace ziemne związane z budową nowego budynku mieszkalnego pomiędzy ulicami Stolarską i Szwedzką są dodatkowym zagrożeniem.

– Wielotonowe ciężarówki oraz ciężki sprzęt budowlany skutecznie niszczy brukowaną nawierzchnię ulicy wpisanej do gminnej ewidencji zabytków nieruchomych – alarmuje mieszkaniec.

Burmistrz uspokaja i zapewnia, że urząd będzie sytuację monitorować

Zapytaliśmy wiceburmistrza Pragi-Północ, Dariusza Kacprzak, który nadzoruje inwestycję. – Osobiście pojechałem rano by zobaczyć jak sytuacja wygląda. Nie zauważyłem na ten moment by ulica była w gorszym stanie niż wcześniej, ale będziemy sytuację monitorować – zapewnia wiceburmistrz.

Jak dodaje, budowa budynku komunalnego pociąga za sobą pewne niedogodności, w tym ruch ciężkiego sprzętu. – Trzeba zrobić wykopy, usunąć ziemie, dostarczyć beton – tłumaczy.

Budowa budynku komunalnego przy ul. Stolarskiej. Fot. KC/Przegladpraski.pl

– W najbliższy czwartek na koordynacji inwestycji zwrócimy uwagę firmie wykonawczej na kwestie brukowej ulicy. Podkreślę jednak, że samochody ciężarowe otrzymały zgodę od warszawskiego ZDM na używanie identyfikatorów C16, które pozwalają poruszać się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton również w godzinach 7-10 i 16-20.

Ulica Stolarska na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Nowa inwestycja mieszkaniowa na Pradze-Północ

Na działce pomiędzy ulicami Szwedzką i Stolarską ma powstać ponad 70 mieszkań. Większość będą stanowiły lokale 2-pokojowe i kawalerki . Największe mieszkania będą miały 4 pokoje. Na parterze nowego budynku znajdzie się też nowa siedziba Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami. Projekt budynku przygotowała Inicjatywa Projektowa, która stoi m.in. za takimi projektami jak hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 73 przy ul. Białostockiej czy przebudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Targowej 80a (Centrum Kreatywności Nowa Praga).

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne