wtorek, 23 lipca, 2024

Kaplica przy Brzeskiej zostanie wyremontowana. Interwencja burmistrza i radnych

Udostępnij

Zbudowana na początku 19. wieku szpitalna kaplica przy ulicy Brzeskiej zostanie wyremontowana. Takie zapewnienie otrzymały władze dzielnicy od marszałka województw mazowieckiego.

Z marszałkiem Adamem Struzikiem spotkali się Jacek Jeżewski, burmistrz Pragi, oraz Barbara Domańska, przewodnicząca komisji architektury, radna stowarzyszenia Kocham Pragę. – To było bardzo dobre, konstruktywne spotkanie – powiedziała radna Domańska. – Marszałek podziela naszą troskę o stan tego zabytku. Uzyskaliśmy zapewnienie, że kaplica zostanie wyremontowana.

Przypomnijmy, w ostatnich miesiącach toczyła się walka o zachowanie kaplicy, wpisanej do rejestru zabytków. Ze względu na stan techniczny musiałaby zostać zamknięta. Ta deklaracja powinna szczęśliwie sfinalizować ten trudny temat.

Msza święta w kaplicy przy ul. Brzeskiej 12. Źródło: FB/Konrad Hasior

Ten obiekt wart jest tych wszystkich działań. Jest interesujący architektonicznie, a przede wszystkim pełni bardzo ważną rolę w życiu parafian, którzy wokół Stolicy Mądrości zawiązali prężną grupę wsparcia.

Stolica Mądrości przy Brzeskiej

Kaplica rzymskokatolicka przy dawnym szpitalu św. Wojciecha z wizerunkiem Matki Bożej Stolicy Mądrości, jest jednym z najcenniejszych zabytków warszawskiej Pragi. Kaplica została zbudowana w 1910 roku. Zabytek nawiązuje do architektury neogotyckiej ze stromym dwuspadowym dachem i zamkniętym ostrym łukiem wejściem i otworami okiennymi.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne