poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV

Budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV został wybudowany w 1905 roku wg. projektu A. Kozłowskiego dla Rządowego Gimnazjum Męskiego.

W rozumieniu ówczesnych, rosyjskich władz, miejsce to było jednym z najbardziej reprezentacyjnych; w sąsiedztwie dworca kolei petersburskiej, cerkwi, u wylotu mostu Aleksandryjskiego. Gmach szkoły wzniesiono w stylu modernistycznym z elementami secesji. Budynek kosztował 300 tys. rubli z czego 100 tys. zebrano od darczyńców.

W górnej części elewacji budynku znajduje się orzeł w koronie, który przetrwał w stanie niezmienionym całą okupację i lata powojenne.

W 1915 roku szkole nadano imię Władysława IV króla, który w 1648 roku nadał Pradze prawa miejskie.

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV
ul. Jagiellońska 38, 03-719 Warszawa
tel. 22 619 27 45
e-mail: lo8@eduwarszawa.pl

Dyrektorem szkoły jest Małgorzata Dąbrowska.

To perełka edukacyjna na mapie nie tylko Warszawy, ale i Polski. Szkoła od lat uznawana jest przez miesięcznik „Perspektywy” za jedno z najlepszych liceów w kraju. W roku 2019 liceum zdobyło 2. miejsce w Warszawie i 8. w Polsce. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i doskonałej współpracy z rodzicami wielu uczniów odnosi sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, będąc ich finalistami i laureatami. Świetnie przygotowuje uczniów do matury, o czym świadczą bardzo dobre wyniki oraz zdobyte indeksy wyższych uczelni. Szkoła daje uczniom, także możliwość rozwijania swoich pasji.

Od wielu lat działa tu Chór, który zdobył Gran Prix na 24 Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Co roku Liceum jest organizatorem Tygodnia Kultury, Przeglądu Młodych Talentów i Biegu „Władysławiaka”.

Jak dojechać do liceum Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ?

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości