poniedziałek, 15 lipca, 2024

Marszałek Józef Piłsudski na Pradze

Udostępnij

Warszawska Praga odegrała ważną rolę w kształtowaniu się niepodległości Polski, odzyskanej w 1918 roku. Warto o tym pamiętać szczególnie dziś, kiedy obchodzimy Święto Niepodległości.

W pierwszych latach odrodzonego państwa, w koszarach wojskowych przy dzisiejszej ul. 11 Listopada (dawniej Esplanadowa i Śliwicka) pracował Marszałek Józef Piłsudski, co upamiętnia tablica na jednym z budynków. To jednak nie wszystkie akcenty związane z Piłsudskim na Pradze.

Paweł Elsztein, dziennikarz i jeden z najwybitniejszych mieszkańców Pragi wspomina, że Piłsudski chętnie wyrażał zgodę na mianowanie określonej szkoły, albo sierocińca swoim imieniem. Tak było z dwoma praskimi sierocińcami i bursami na początku lat dwudziestych. Pierwszy powstał przy ul. Panieńskiej na Pradze, a drugi przy ul. Krypskiej na Grochowie. Dziś istnieje w całej Polsce ponad 50 szkół noszących imię Marszałka. Wśród nich kilka znajdziemy na prawym brzegu Wisły.

PRZECZYTAJ: Praga pamięta o Marszałku

W okolicach podwarszawskich wróciły lub powstały nowe ulice imienia Marszałka. Ale jedna tylko arteria wiodąca z Pragi przez Marki nosi miano Alei Józefa Piłsudskiego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne