niedziela, 14 lipca, 2024

Mieszkańcy i radni przeciwko likwidacji Domu Samotnej Matki. Zebrali już tysiąc podpisów

Udostępnij

Radni Prawa i Sprawiedliwości z Pragi-Północ złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. Chcą się dowiedzieć, dlaczego władze miasta postanowiły zlikwidować Dom Samotnej Matki przy ul. Szymanowskiego.

Władze Warszawy bez konsultacji z mieszkańcami i władzami dzielnicy, chcą zlikwidować działający od blisko 30 lat Dom Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Szymanowskiego 4a. Jest on prowadzony od lat 90. przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Praga-Północ. Placówka niesie pomoc najbardziej potrzebującym matkom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Dom zapewnia im bezpieczne schronienie i oferuje dalszą perspektywę pomocy.

W Biuletynie Informacji Publicznej 15 września ukazało się jednak zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy, podpisane przez wiceprezydent Aldonę Machnowską-Górę, która zdecydowała o przekazaniu Warszawskiemu Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa” w zarządzanie i administrowanie siedzibę Domu Samotnej Matki i Dziecka. Oznacza to likwidację placówki i konieczność eksmisji przynajmniej części podopiecznych, do ośrodka na Białołęce.

Pretekstem do decyzji władz Warszawy była ubiegłoroczna kontrola Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, której wyniki wskazały na konieczność m.in. dostosowania liczby łazienek oraz formuły prawnej istniejącego ośrodka do obowiązujących przepisów sanitarnych
i prawnych.

– Urzędnicy stołecznego Ratusza zamiast zakasać rękawy i wprowadzić w życie zalecenia pokontrolne, poszli na łatwiznę i postanowili zlikwidować ośrodek oraz odebrać lokal dzielnicy. Wszystko odbyło się oczywiście w tajemnicy przed mieszkańcami – mówi Marta Borczyńska rzecznik prasowy warszawskiego PiS.

Już tysiąc mieszkańców Pragi przeciwko likwidacji

Radni PiS z Pragi-Północ zainicjowali zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, od którego żądają wyjaśnień. Podpisy złożyło już ponad tysiąc osób popierających protest.

remont ogrodzenia
W 2015 r. podopieczni Domu Samotnej Matki, przy wsparciu wolontariuszy, wyremontowali ogrodzenie placówki.

– To nie pierwszy raz, gdy miasto robi coś tylko dlatego, że wie lepiej. Trudno zrozumieć tłumaczenie władz, że powodem przeniesienia placówki są nieodpowiednie warunki. Czy w takim razie będą odpowiednie dla nowych gości tego miejsca? Dom Samotnej Matki i Dziecka, to miejsce, w którym mieszkanki Pragi mogły znaleźć oparcie i spokój. Zawsze mogły też liczyć na mieszkańców, którzy w ramach potrzeby przekazywali potrzebne produkty. To miejsce istnieje w zgodzie z lokalną społecznością – przekonuje Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy ze stowarzyszenia „Kocham Pragę”.

Sesja została zwołana w trybie zdalnym na 11 października br. na godz. 16.30.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne