niedziela, 14 kwietnia, 2024

Na Pradze dominują kobiety

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez kobiet warszawska Praga wcale nie byłaby taka piękna. Warto też wiedzieć, że na czele najważniejszych praskich urzędów stoją właśnie kobiety.

Liczba mieszkanek Pragi-Północ wyniosła w 2018 r. 34,6 tys. osób, to spadek o 1,6 proc. w porównaniu z 2017 r. Na 100 mężczyzn na Pradze przypada 107 kobiet w wieku 15-64 lat i 183 w wieku ponad 65 lat. Bez wątpienia kobiety dominują w dzielnicy. Średnia wieku naszych Pań wynosi niewiele ponad 44 lata. Prażanki najczęściej też zachodzą w ciążę przed trzydziestką, a dokładnie w wieku 29,7 lat.

Listopad nie dla kobiet

Co ciekawe, najwięcej dziewczyn na Pradze rodzi się w pierwszej połowie roku, np. w lutym i w maju 2017 r. codziennie rodziła się jedna dziewczynka! To oczywiście myślowy skrót, ale faktem jest, że w tych miesiącach urodziło 30 prażanek. Najmniej, bo tylko 15, urodziło się w listopadzie, a w październiku – 19.

Liczba kobiet bezrobotnych w dzielnicy Praga-Północ, zarejestrowanych na koniec 2018 r. to 569. Ponad 28 proc. ma od 25 do 35 lat. Bez pracy powyżej 24 miesięcy pozostaje blisko 20 proc.

Praga w rękach kobiet

Na czele dzielnicy stoi nie kto inny jak kobieta; Ilona Soja-Kozłowska, która piastuje urząd burmistrza Pragi-Północ od grudnia 2018 r. Rozmawialiśmy z nią tutaj Soja-Kozłowska: Stawiam na poprawę jakości życia mieszkańców. Dyrektorem Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami jest Bożena Salich, a Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty – Edyta Federowicz. Praskim bibliotekami zarządza Janina Zakrzewska-Masłowska, zaś szefową Domu Kultury jest Katarzyna Sołtys. W Radzie Dzielnicy Praga-Północ na 23 radnych, 11 to Panie.

Źródło: Zasoby informacyjne Urzędu Statystycznego w Warszawie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.