poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Naprawią zieleń na Pradze

Duże arterie takie jak Jagiellońska, Targowa czy Szwedzka, ale też mniejsze m.in. Szanajcy, Namysłowska czy Mała, zyskają nowy, zielony wygląd. Latem rozpoczynają się prace ogrodnicze, której mają poprawić wygląd przyulicznej zieleni.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy na podstawie opinii mieszkańców opracował program działań, dzięki którym praskie tereny zieleni mają zyskać nową jakość. Zmiany przejdzie kilkanaście ulic, placów i zieleńców. Opinie, wnioski i uwagi prażan zbierane były pod koniec ubiegłego roku podczas cyklu spacerów „Na_prawa zieleni”.
– W wyniku dialogu mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedstawicieli miasta udało nam się zdefiniować kilkanaście zadań związanych z przekształceniami terenów zieleni przyulicznej, ale także tych oddalonych od głównych ulic – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

W pierwszej kolejności wykonane zostaną najbardziej podstawowe prace, polegające m.in. na uzupełnieniu nasadzeń przyulicznych. W dalszej kolejności prowadzone będą bardziej skomplikowane zadania, które będą wymagały współpracy Zarządu Zieleni oraz innych miejskich jednostek. W sumie wytypowanych zostało kilkanaście obszarów, które zostaną objęte kompleksowymi działaniami inwestycyjnymi obejmującymi zagospodarowanie przestrzeni miejskich.

Ulice, które zostaną zaprojektowane pod kątem nowej aranżacji zieleni wzdłuż ulic to zarówno większe arterie, takie jak Jagiellońska, Solidarności, Radzymińska, Targowa oraz Szwedzka, jak i mniejsze Wileńska, Inżynierska, Stalowa, Równa czy Mała.

Planowane są również prace ogrodnicze na terenach wewnątrzosiedlowych. Zostaną nimi objęte podwórka przy ulicach: Kijowskiej, Placu Hallera, Szanajcy, Namysłowskiej, Panieńskiej i Strzeleckiej.

– Cieszę się z tak dobrej współpracy mieszkańców, urzędników jednostek i dzielnicy. Wypracowanie wspólnej wizji ma niebagatelne znaczenie w całym procesie rewitalizacji. Wierzę, że realizacja tych zamierzeń, będzie odzwierciedleniem oczekiwań prażan – mówi Gabriela Szustek, radna m.st. Warszawy.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy będzie również działać na ulicach, gdzie mieszkańcy zgłaszają konieczność nasadzeń w ramach programu „Milion drzew dla Warszawy”. Obejmie to między innymi ulice takie jak: Szwedzka, Wołomińska, Siedlecka, Kijowska, Markowska, Białostocka, Kłopotowskiego, Wybrzeże Szczecińskie, Jasińskiego. Prace te w szczególności polegać będą na rozpłytowywaniu i łączeniu mis oraz uzupełnianiu szpalerów, a także nowych nasadzeniach drzew i zieleni niskiej.

Realizacja tak rozległego programu przewidziana jest na lata 2017-2022. Koszty prac wstępnie wycenione zostały na ok. 17 mln zł.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

1 KOMENTARZ

  1. Zieleń w naszych czasach według mnie jest równie ważna co praca i dostęp do lokali hadlowo usługowych. To bliskość zieleni zazwyczaj podnosi wartość mieszkania tam mocno jak dobra komunikacja. Wszyscy pracujemy dużo ciężko i szybko fajnie było by odpocząć w parku gdzie są kosze na śmieci toalety i chodniki nie pamiętające Gierka. To podstawa i cieszę się bardzo że Praga wreszcie się za to bierze. Mam nadzieję że już teraz takie prace będą szły równo do tych rewitalizacyjnych czy rozbudowujących ta jakże piękną część stolicy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.