poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Nie będzie pawilonu handlowego w parku Praskim. Miasto odkupiło teren od inwestora

Władze Warszawy zdecydowały się odkupić część parku, w której prywatny inwestor planował budowę pawilonu handlowo-usługowego. To działka o powierzchni 282 mkw., która znajduje się na wschodnim krańcu parku, w pobliżu skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Alei Solidarności. Obecnie jest tam lodziarnia.

– Zamiast handlowo-usługowego pawilonu na warszawianki i warszawiaków w parku Praskim niezmiennie będzie czekać zieleń – ogłosiły władze Warszawy.

Choć plany zabudowy tego terenu były już zaawansowane, inwestor postanowił go sprzedać. Warszawa skorzystała z przysługującego jej prawa pierwokupu i w ten sposób zabezpieczyła przyszłość parku.

Działka przy ul. Jagiellońskiej 29 stanowi integralną część zabytkowego parku, a mimo to prywatny inwestor planował wybudować na niej pawilon handlowo-usługowy. Uzyskał w tym celu decyzję o warunkach zabudowy, a także pozwolenie na budowę. Miasto nie mogło odmówić. – Decyzje o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę nie są zależne od woli urzędu. Ten jest zobowiązany do ich wydania, jeśli wnioskodawca dopełni wszystkich wymaganych przepisami wymogów – tłumaczą urzędnicy.

Park Praski to unikalne miejsce w skali całej Pragi-Północ. Jest niezwykle ważnym pod względem przyrodniczym punktem na mapie Warszawy. Wolny czas chętnie spędza tu wiele warszawianek i warszawiaków. Zabudowa jego części nie tylko działałaby na szkodę tkanki parku, ale też sprawiłaby, że straciłby on swój dotychczasowy urok – przekonują władze miasta.

ŹródłoUM

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości