środa, 17 kwietnia, 2024

Niezwykła wystawa w Przedszkolu nr 183 przy Wrzesińskiej

Żołnierzyki, szmaciane lalki i drewniane autka, ilustracje do bajek tworzone przez mistrzów, plansze edukacyjne oraz czasopisma dla dzieci z lat 70 – to wszystko można oglądać na niezwykłej wystawie „Przedszkola z dawnych lat” na Pradze-Północ.

– Będąc dziećmi, chcieliśmy być dorośli. Jesteśmy dorośli – chętnie wrócilibyśmy do lat młodości. W wyjątkową i niezwykle sentymentalną podróż w czasie zaprasza Przedszkole nr 183 na Pradze-Północ. Powstała tam wystawa zabawek, którymi bawiło się kilka pokoleń. Wśród nich prawdziwe unikaty, łezka w oku zakręci się nie jednemu zwiedzającemu – czytamy w komunikacie prasowym urzędu dzielnicy.

Podróż do lat dzieciństwa, na Pragę

Na wystawie „Przedszkola dawnych lat” zgromadzone zostały eksponaty, które z pewnością będą pamiętać dziadkowie dzisiejszych przedszkolaków. To między innymi zabawki sprzed 50 lat, ilustracje do bajek, które w tamtych latach tworzyli prawdziwi mistrzowie, plansze edukacyjne czy czasopisma dla dzieci z lat 70.

– W czasie przeprowadzki z poprzedniej siedziby odkryliśmy zabawki, które kurzyły się w naszych magazynach, odnaleźliśmy piękne, przedszkolne kroniki, stare czarno-białe zdjęcia. To wtedy zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę i pokazać wszystkie nasze skarby światu. Część zabawek wypożyczyliśmy, m.in. miśki, lalki, samochody czy żołnierzyki. Wózek kupiliśmy przez internet – mówi Lidia Kołodziej, dyrektor Przedszkola nr 183 na Pradze-Północ.

Beżowy, drewniany wózek z okresu międzywojennego to prawdziwy unikat. Duże zainteresowanie, przede wszystkim pedagogów, budzą także pochodzące z lat dwudziestych ubiegłego wieku miesięczniki poświęcone sprawom wychowania dzieci w wieku przedszkolnym.

Wystawa czynna do połowy grudnia

Wystawę można odwiedzać po wcześniejszym kontakcie z placówką. Ze względu na panującą sytuację pandemiczną zwiedzanie odbywa się pojedynczo lub w gronie najbliższej rodziny w godzinach pracy przedszkola.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przypomnieć sobie dawne lata spędzone w przedszkolu. Wystawa jest dostępna dla mieszkańców do 18 grudnia – informuje Lidia Kołodziej i dodaje, że jej marzeniem jest stworzenie Muzeum Przedszkola. Chciałaby znaleźć stałe miejsce dla zgromadzonych zabawek, materiałów edukacyjnych, zebrać wspomnienia, zdjęcia i prace przedszkolaków, którzy ukończyli placówkę.

ŹródłoUD

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości