piątek, 27 grudnia, 2024
WiadomościNoc Muzeów na Pradze. Lista 30 największych nocnych atrakcji

Noc Muzeów na Pradze. Lista 30 największych nocnych atrakcji

Udostępnij

Nocne wystawy, rozmowy i spacery, zwiedzanie zajezdni autobusowej przy Stalowej, Radia Warszawa czy komory przelewu burzowego u zbiegu ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej. To tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na Noc Muzeów w Warszawie. Zebraliśmy wszystkie imprezy, które odbędą się na Pradze-Północ. Jest w czym wybierać!

Noc Muzeów na Pradze-Północ. Lista wydarzeń

  • Od 18:00 do 01:00
    AKT MĘSKI – female gaze
    Wystawa

Adres wydarzenia:
Klitka Atelier
ul. Stalowa 18 lok. 28/29 Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Klitka, Atelier Fotograficzne, Galeria https://www.klitka.com https://www.facebook.com/atelierklitka

Szczegóły wydarzenia:
„AKT MĘSKI – female gaze”, to wystawa prac z dziedziny fotografii i malarstwa. Autorki: Julita Delbar oraz Magdalena Hajnosz. Artystki podejmują próbę pokazania ciała męskiego tak jak często przedstawiano ciało kobiece: jako ładny obiekt, bez powagi i respektu, ale w tym wypadku z poczuciem humoru i sympatią. Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja prac grupy Stan Rzeczywisty, artystów działających na Warszawskiej Pradze: Edyta Dzierż, Joanna Świerczyńska, Magdalena Hajnosz, Miłosz Płonka, Julita Delbar

  • Od 14:00 do 16:00
    Armia Zbawienia od 1865 roku do teraz… Poznaj naszą organizację
    Wykład, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Korpus Armii Zbawienia
ul. Ząbkowska 23/25 lok. 9 (wejście od ulicy Markowskiej) Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Armia Zbawienia / The Salvation Army https://www.armia-zbawienia.pl https://www.facebook.com/armiazbawieniawarszawa

Szczegóły wydarzenia:
Armia Zbawienia (często kojarzona jako The Salvation Army) pochodzi z Londynu i działa od 1865 roku w 134 krajach. Jest jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie. Organizacja ma swoje schroniska, szkoły a nawet szpitale. Zapraszamy na Noc Muzeów 18.05 o godzinie 14:00 lub 15:00 (dwa wejścia), żeby dowiedzieć o nas więcej.

  • Od 11:00 do 13:00
    Biznesowa Praga
    Spacer

Adres wydarzenia:
start: przy Urzędzie Skarbowym (Dawny PDT Praga), ul. Jagiellońska 15 Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK https://wkpm.n.pttk.pl/wordpress

Szczegóły wydarzenia:
Biznesowa Praga – spacer ma na celu pokazanie, gdzie można na Pradze zarobić, ale i stracić. Z licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie przejdziemy przez Muzeum Pragi poznamy babę z pyzami, zobaczymy Bazar Różyckiego z różnych stron, poznamy obecną ofertę bazaru, jego przyszłość, przejdziemy przez okoliczne uliczki i zapoznamy się z ich ofertą handlową, usługową. Znikające zawody – odtworzone na Pradze. Zobaczymy siedzibę firmy działającej od 1794 r, a na zakończenie przejdziemy do przykładu połączenia nowego ze starym, czyli Koneser.

  • Od 17:00 do 20:00
    Ciałocienie – wystawa w Galerii 81 stopni
    Performance, Spotkanie, Wernisaż, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Galeria 81 stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5 Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Galeria 81 stopni
https://81stopni.pl https://www.facebook.com/81stopni/

Szczegóły wydarzenia:
Michał Ignar tak opisuje swoją twórczość: Do ludzkiego ciała podchodzę w sposób malarski lub rzeźbiarski. Tak ustawiam i oświetlam kadry, że oglądający często porównują moje zdjęcia do obrazów lub rzeźb. Fotografii nagiego ciała często towarzyszy otoczka sensacji czy pruderii. Staram się przełamywać to tabu. Ludzkie ciało, niczym nie okryte, może być sztuką. A sesja może mieć wręcz wyzwalającą moc, gdy pozbywamy się swoich kompleksów. Człowiek jest w centrum moich kadrów. Najbardziej lubię robić portrety, fotografie taneczne oraz akty. Te ostatnie prezentuję na tej wystawie.

  • Od 12:00 do 22:00
    Dzień i Noc w Kamieniu
    Spacer, Spotkanie, Warsztaty, Wystawa, Zwiedzanie

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Adres wydarzenia:
Pawilon Edukacyjny Kamień ul. Wybrzeże Puckie 1 Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
https://zzw.waw.pl https://www.facebook.com/events/1802990056812409/

Szczegóły wydarzenia:
Zapraszamy na eko przygodę w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Dzień rozpoczniemy piknikiem edukacyjnym w ramach Światowego Dnia Pszczół oraz Różnorodności Biologicznej: – zabierzemy Was do wnętrza kwiatów, – dowiecie się, jak ważne dla przyrody i człowieka są dzikie zapylacze, – zakasacie rękawy podczas warsztatów rodzinnych. Zorganizujemy plener malarski, a po zmierzchu rozpoczniemy grę terenową “Motyl dzienny i nocny“. Wieczór zwieńczymy ogniskiem z żywą opowieścią o magicznym świecie przyrody.

na zdjęciu pawilon Kamień
Pawilon edukacyjny Kamień nad Wisłą na Pradze-Północ. Fot. Marcin Czechowicz
  • Od 18:00 do 01:00
    Fantastyczna Noc Muzeów w Labiryncie Avangardy
    Spotkanie, Warsztaty, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki AVANGARDA ul. Targowa 66/22
Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki AVANGARDA https://klub.ava.waw.pl https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.Avangarda/

Szczegóły wydarzenia:
Avangarda zaprasza do swojej siedziby w zabytkowej praskiej kamienicy. Podczas wizyty będzie można: – porozmawiać o fantastyce w literaturze i filmie oraz usłyszeć nasze rekomendacje – poznać świat komiksu i zobaczyć, że nie samymi superbohaterami człowiek żyje – usłyszeć, co to RPG, obejrzeć wystawę podręczników i wziąć udział w sesji – zagrać w gry planszowe (wyjaśnimy zasady) – spotkać się z Żywą Książką – obejrzeć wystawę ręcznie malowanych figurek (i nauczyć się robić to samemu!) – zagrać w konsolowe bijatyki z profesjonalistami. Przygotujemy także fantastyczne atrakcje dla najmłodszych.

  • Od 18:00 do 01:00
    Historia na ścianie wyryta – zwiedzanie Izby Pamięci Strzelecka 8
    Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Izba Pamięci Strzelecka 8 ul. Strzelecka 8 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Izba Pamięci Strzelecka 8
https://ipn.gov.pl https://www.facebook.com/ipn.strzelecka8/

Szczegóły wydarzenia:
Izba Pamięci Strzelecka 8 to miejsce, w którym w latach 1945-1948 funkcjonował areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie, a dziś można odbyć wędrówkę piwnicznymi korytarzami i zobaczyć niemal w nienaruszonym stanie cele po dawnym areszcie. W trakcie zwiedzania zabytkowych piwnic można obejrzeć podświetlane inskrypcje oraz posłuchać relacji osób przetrzymywanych w tym miejscu. Na parterze w części wystawowej prezentowana jest zaś ekspozycja stała pt. “Czerwona mapa Warszawy“.

  • Od 19:00 do 23:30
    Magiczna noc z twórczością Barbary Szubińskiej
    Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Galeria sztuki Po Prawej Stronie Wisły ul. Konopacka 15/1a, Warszawa, Praga-Północ

Organizator:
Galeria Po Prawej Stronie Wisły https://poprawejstroniewisly.pl https://facebook.com/PoPrawejStronieWisly

Szczegóły wydarzenia:
Galeria Po Prawej Stronie Wisły przygotowała spotkanie z twórczością Barbary Szubińskiej, wybitnej malarki i pedagoga. Barbara Szubińska – absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Malarstwa, w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Od 2000 r. jest profesorem w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Tematy jej rysunków, gwaszy i obrazów nawiązują do zatrzymanych w pamięci obserwacji. W przedmowie do wystawy „Zapis Współczesności” Barbara Szubińska mówi: …”pragnę wyrazić DUCHA czasu. Nie dosłowność przedmiotu, lecz żywiołową poetykę, która jest właściwa naturze“.

  • Od 12:00 do 22:00
    Malarskie interwencje Aleksandry Prusinowskiej
    Wystawa

Adres wydarzenia:
Galeria ToTuart w Centrum Praskim Koneser pl. Konesera 10A, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Galeria ToTuart https://totuart.com/pl/
https://www.facebook.com/ToTuart.gallery/

Szczegóły wydarzenia:
Główne obszary twórczości Aleksandry Prusinowskiej to malarstwo i grafika artystyczna. W swoich pracach artystka lubi sięgać po wzorce z pop-kultury, nawiązując do filmów, reklam, zdjęć prasowych, a także komiksów, z właściwym im sposobem kadrowania. Używane przez artystkę środki wyrazu nawiązują do techniki kolażu i często przypominają wycinanki. W twórczości dominują także nasycone, często niemal jaskrawe barwy, które budują narracyjność obrazów i grafik, a także pozycjonują kolor jako źródło energii, a zatem coś niezbędnego do życia.

  • Od 20:00 do 23:30
    Noc Muzeów dla Pragi
    Happening, Pokaz, Spacer, Wystawa

Adres wydarzenia:
Punkt dla Pragi ul. Łochowska 1/29 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Porozumienie dla Pragi

Szczegóły wydarzenia:
W programie: – nocny spacer po Szmulowiźnie i Michałowie szlakiem zabytków i sąsiedzkich inicjatyw; – wystawa plenerowa zdjęć dawnej Pragi w formie e-murali; – rozmowy obywatelskie o oddolnym angażowaniu mieszkańców i mieszkanek; – możliwość otrzymania publikacji stowarzyszenia o zabytkach Pragi, a także unikalnych spacerowników; – okazja do rozmów z członkami i członkiniami stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi, jednej z najprężniej działających praskich organizacji pozarządowych; – rozmowy o Warszawie, Pradze, problemach i potencjale tej dzielnicy.

  • Od 18:00 do 23:00
    Noc Muzeów w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej
    Wystawa

Adres wydarzenia:
Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej ul. Marcinkowskiego 2, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy https://www.gov.pl/web/kmpsp-warszawa https://www.facebook.com/kmpspwarszawa/

Szczegóły wydarzenia:
W Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zwiedzający obejrzą wystawy przedstawiające rozwój techniki ratowniczej na przykładzie pojazdów i sprzętu pożarniczego z przełomu XIX i XX w. Będą mieli również okazję poznać historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą powstałą na terenach naszego kraju. Dodatkowym elementem edukacyjnym będzie prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych oraz pokaz filmu edukacyjnego POŻAR.

  • Od 12:00 do 22:00
    Noc Muzeów w Galerii Stalowa
    Pokaz, Spotkanie, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Galeria Sztuki STALOWA ul. Stalowa 26, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Galeria Sztuki STALOWA https://galeriastalowa.pl https://www.facebook.com/GaleriaStalowa

Szczegóły wydarzenia:
Wystawa “Obraz, Słowo, Tradycja“ – kuratorka Katarzyna Haber. 16:00-18:00 Oprowadzanie po wystawie przez artystkę Agnieszkę Żak tworzącą barwne, wielkoformatowe obrazy, w których chusta jako kawałek materiału odgrywa ważną rolę społeczną i kulturową; 18:00-20:00 “Wizualna interpretacja słowa“ – tworzenie obrazu literackiego przez Izabelę Uchman, którą inspiruje sztuka i literatura starożytnego Egiptu oraz język i kultura arabska; 20:00-22:00 Pokaz powstawania wycinanki żydowskiej – Monika Krajewska, której prace są coraz częściej własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli.

  • Od 18:00 do 00:00
    Noc Muzeów w Muzeum Drukarstwa
    Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Muzeum Drukarstwa ul. Ząbkowska 23/25 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Muzeum Drukarstwa https://muzeumdrukarstwa.muzeumwarszawy.pl

Szczegóły wydarzenia:
Książka, druk typograficzny oraz techniki graficzne, będą tematami przewodnimi w ramach Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Każdy odwiedzający Muzeum Drukarstwa będzie mógł obejrzeć unikatowe wydawnictwa, unikatowe oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Pokazowi eksponatów z kolekcji Muzeum Drukarstwa towarzyszyć będzie możliwość wydrukowania pamiątkowego druku, specjalnie przygotowanego na Noc Muzeów.

  • Od 18:00 do 21:00
    Noc Muzeów w Muzeum Polskiej Wódki
    Spacer

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Adres wydarzenia:
Muzeum Polskiej Wódki pl. Konesera 1 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Muzeum Polskiej Wódki https://muzeumpolskiejwodki.pl

Szczegóły wydarzenia:
Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na kolejną odsłonę Nocy Muzeów! Zespół muzealnych przewodników zaprasza na wyjątkowy spacer wokół dawnej Wytwórni Wódek Koneser. Podczas spaceru przewodnik nie tylko opowie o Polskiej Wódce, ale też przybliży historię warszawskiej Pragi i wyjaśni, dlaczego jest ona nierozerwalnie związana z Polskim trunkiem narodowym.

na zdjeciu sala wystawowa
Sala wystawowa w Muzeum Polskiej Wódki na Pradze-Północ
  • Od 18:00 do 00:00
    Noc Muzeów w Muzeum Warszawskiej Pragi
    Film, Koncert, Wystawa, Zwiedzanie

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Adres wydarzenia:
Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Targowa 50/52, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Muzeum Warszawskiej Pragi https://www.muzeumpragi.pl https://www.facebook.com/muzeum.warszawskiej.pragi

Szczegóły wydarzenia:
W Noc Muzeów zwiedzający będą mogli odwiedzić wystawę stałą Muzeum Warszawskiej Pragi oraz wystawę czasową “Prawobrzeżne“ opowiadającą o dziewięciu niezwykłych kobietach związanych z prawobrzeżną Warszawą. Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. W Noc Muzeów odbędą się oprowadzania po wystawie oraz koncert Orkiestry Społecznej na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi.

  • Od 18:00 do 22:00
    Noc Muzeów w Pałacyku Konopackiego
    Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Pałacyk Konopackiego ul. Strzelecka 11/13 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Dom Kultury Praga w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy https://www.dkpraga.pl
https://www.facebook.com/tupraga

Szczegóły wydarzenia:
W trakcie warszawskiej Nocy Muzeów zapraszamy na oprowadzania, podczas których poznacie historię Ksawerego Konopackiego i jego domu oraz zwiedzicie odrestaurowany XIX-wieczny budynek. Każdy uczestnik otrzyma publikację ze skróconą wersją tej opowieści. Po oprowadzaniu będzie można obejrzeć wystawę Anny Neubart “Warkoczem malowane“, na której zostaną zaprezentowanie m.in. obrazy nawiązujące do poprzednich epok w sztuce jak art nouveau czy art deco. Oprócz historycznych podroży w czasie autorka zaprasza na majowy spacer po ogrodzie pełnym obrazów.

palacyk konopackiego
Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej. Siedziba Domu Kultury Praga.
  • Od 18:00 do 23:00
    Noc Muzeów w Przestrzeni Wieloplastycznej
    Spotkanie, Wystawa

Adres wydarzenia:
Przestrzeń Wieloplastyczna ul. Kłopotowskiego 38 lok. 6, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Przestrzeń Wieloplastyczna https://www.facebook.com/przestrzenwieloplastyczna/

Szczegóły wydarzenia:
Zapraszamy do pracowni na spotkanie i rozmowy z artystkami! Joasia Dudek, artystka wizualna działająca w ekologicznych i naturalnych mediach. Marysia Michoń, malarka, skrzypaczka i wokalistka, zajmuje się tematami społecznymi i ekologicznymi. Marta Puchłowska, zainteresowana naturą, ekologią i naturalnym sposobem życia. Beata Sosnowska, koncentruje się na tematyce queer, ekologii i problemach społecznych. Kamila Szejnoch, zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, ale ostatnio także matafizycznej. Iwona Teodorczuk, przygląda się trosce, przemocy i bezprzemocowym zachowaniom.

  • Od 19:00 do 00:00
    Noc w Pracowni Wschodniej
    Pokaz, Warsztaty, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Pracownia Wschodnia ul. Skoczylasa 8 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Pracownia Wschodnia
https://pracowniawschodnia.pl https://www.facebook.com/stowarzyszeniepracowniawschodnia

Szczegóły wydarzenia:
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów znów otwieramy całą Pracownię Wschodnią! Tego dnia, od 19:00 do północy zapraszamy wszystkich na nocne zwiedzanie naszych przestrzeni oraz udział w aktywnościach, które przygotowały dla Was: Galeria Pracownia Wschodnia, Pracownia Foto, Oficyna Peryferie oraz Pracownia Sito. W ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wszystkie zakamarki naszych pracowni, spotkać się z twórczyniami i twórcami (oraz podejrzeć efekty ich pracy) i wyjść z pamiątką w postaci grafiki wydrukowanej sitodrukiem na koszulce, torbie lub papierze.

  • Od 17:00 do 21:00
    Noc w Radiu Warszawa
    Spotkanie, Zwiedzanie

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Adres wydarzenia:
siedziba Radia Warszawa ul. Floriańska 3 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Radio Warszawa https://www.radiowarszawa.com.pl https://www.facebook.com/radiowarszawa

Szczegóły wydarzenia:
Zastanawialiście się kiedyś, co widać i słychać w radiu nocą? Czy ktoś chodzi wtedy po radiowych korytarzach? Czy studia pracują? Serwery szumią? W tym roku włączamy się w warszawską Noc Muzeów, jeśli więc macie odwagę wejść do radia wieczorową porą, żeby to sprawdzić – zapraszamy 18 maja od godziny 17 do 21! Tego jednego wyjątkowego wieczoru drzwi Radia Warszawa przy Floriańskiej 3 staną otworem dla naszych Słuchaczy i innych zainteresowanych. Będzie można zwiedzić radio od środka: sprawdzić, jak duże jest studio, gdzie siedzi prezenter i do czego służą te wszystkie suwaki na konsolecie.

  • Od 17:00 do 22:00
    Podziemna komora na Pradze
    Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Sieć kanalizacyjna, róg ul. Jagiellońskiej i Ratuszowej Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Wodociągi Warszawskie
https://www.mpwik.com.pl https://www.facebook.com/WodociagiWarszawskie/

Szczegóły wydarzenia:
Po raz trzeci umożliwimy Wam zejście do komory przelewu burzowego u zbiegu ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej. Ten zabytkowy fragment sieci kanalizacyjnej wybudowano ponad 100 lat temu wg projektu słynnego angielskiego inżyniera sir Williama Heerleina Lindleya. Wewnątrz obszernej komory z balkonem – jak to wówczas opisywano – nadal płyną ścieki, więc zapach to nie są francuskie perfumy. Zachowały się specjalne drzwi, których zamknięcie powodowało piętrzenie ścieków, a to z kolei umożliwiało płukanie kanału. Obiekt jest na co dzień niedostępny, otwieramy go tylko na Noc Muzeów.

  • Od 16:00 do 20:30
    Pontiseum – plenerowa ekspozycja oryginalnych pozostałości historycznych warszawskich mostów
    Spacer, Wykład, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Instytut Badawczy Dróg i Mostów ul. Instytutowa 1, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Praska Ferajna – przewodnicy i Instytut Badawczy Dróg i Mostów https://www.praskaferajna.waw.pl https://www.facebook.com/PraskaFerajna

Szczegóły wydarzenia:
Zwiedzanie zwykle niedostępnej, plenerowej ekspozycji oryginalnych pozostałości historycznych warszawskich mostów: mostu Kierbedzia, mostów przy Cytadeli, mostu Poniatowskiego, wygiętej na skutek pożaru konstrukcji mostu Łazienkowskiego, wymienionych na nowe elementów mostu gen. Grota-Roweckiego, przekroju tunelu metra itp., połączone z ilustrowaną zdjęciami opowieścią o historii przepraw mostowych w Warszawie. Zwiedzanie w grupach, czas trwania od 40 do 60 min. (w zależności od liczby pytań i zainteresowania grupy).

  • Od 18:00 do 21:30
    Saunatic – plenerowa wystawa na Pradze
    Wystawa

Adres wydarzenia:
Centrum Kreatywności ul. Targowa 56 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
StudioJOT https://www.saunatic.pl

Szczegóły wydarzenia:
“Saunatic“ to plenerowa wystawa o historii i tradycji saunowania. Od tysięcy lat na całym świecie sauna jako miejsce zdrowia i spotkań, była ważną częścią życia człowieka i społeczności. W zależności od regionu przybrała różne formy i nazwy: szałas potów w Afryce i rdzennej Ameryce, termy rzymskie, hammam islamski, fińska savusauna czy słowiańska bania. Wystawa składa się ze zdjęć z opisami, akcesoriów i przykładowej prawdziwej sauny. Zwiedzanie wystawy z autorami: Jacob Dammas i Józefina Jarmużewska

  • Od 18:00 do 00:30
    STAN RZECZYWISTY *nocne spotkanie z artystami
    Spotkanie, Wernisaż, Wystawa

Adres wydarzenia:
Atelier Klitka ul. Stalowa 18 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
STAN RZECZYWISTY *pracownie praskich artystów https://www.stanrzeczywisty.netgaleria.pl https://www.facebook.com/StanRzeczywisty

Szczegóły wydarzenia:
STAN RZECZYWISTY *pracownie praskich artystów Artyści: Julita Delbar, Edyta Dzierż, Magdalena Hajnosz, Miłosz Płonka i Joanna Świerczyńska. Jesteśmy grupą artystów profesjonalnych – malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografów, których pracownie mieszczą się na warszawskiej Pradze Północ. Wspólnie od 2014 roku podejmujemy inicjatywy artystyczne mające na celu przybliżenie sztuki współczesnej mieszkańcom Warszawy, ale nie tylko. Od 2020 roku mamy nową formułą – wspólne, okazjonalne wystawy i działania indywidualne.

  • Od 17:00 do 19:00
    Tarot Licker – na Bazarze Różyckiego
    Koncert, Performance, Wykład, Wystawa

Adres wydarzenia:
Windowlicker, Bazar Różyckiego, pawilon nr 40 ul. Targowa 54, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Windowlicker – pawilon wystawowy na Nowym Bazarze Różyckiego https://linktr.ee/windovvlicker https://www.facebook.com/vvind0vvlicker

Szczegóły wydarzenia:
Zapraszamy na połączenie mini wykładu o tarocie z koncertowym podkładem muzycznym. O kartach tarota opowie Milena Soporowska – badaczka, historyczka sztuki, niezależna kuratorka, współprowadząca audycję Tarotiada w Radiu Kapitał. Cześć muzyczną po wykładzie zajmie się Piotrek Sobiecki aka Lotus Reaction, skupiający się na produkcji oraz graniu muzyki elektronicznej na żywo. Będzie to koncert w klimatach ambientowo-eksperymentalnych będący interpretacją zagadnień symbolicznych z poszczególnych kart.

  • Od 18:00 do 01:00
    Uliczny plener rysunkowy, fotograficzny, rozmówki i wystawa z oprowadzaniem w galerii Środek
    Happening, Spacer, Spotkanie, Warsztaty, Wykład, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Galeria Środek ul. Targowa 48 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Galeria Środek https://www.facebook.com/srodekgaleria

Szczegóły wydarzenia:
Spotkanie z twórcami Środka – nowej galerii i miejsca spotkań w centrum Pragi Północ, wystawa tkaniny kolektywu Z tej strony Siostry, oprowadzanie, warsztaty fotograficzne i wspólne działania artystyczne w plenerze. Z tej strony Siostry działają w obszarze filmu, rysunku i tkaniny w duchu zero-waste i upcyclingu. Podczas Nocy Muzeów chcą stworzyć z odwiedzającymi dywan pozbawiony włókien, narysowany wspólnie na ulicy. Paweł Ziętek zajmuje się i fotografią studyjną i uliczną i spontaniczną. Służy radą, a o północy rozpoczyna plener fotografia nocą.

  • Od 19:00 do 21:00
    Wernisaż wystawy Aliny Picazio
    Wernisaż, Wystawa

Adres wydarzenia:
Żywa Galeria ul. Stalowa 52 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Żywa Galeria
https://stalowa52.pl/art/ https://www.facebook.com/zywa.galeria.stalowa52

Szczegóły wydarzenia:
Zapraszamy serdecznie na wystawę malarstwa Aliny Picazio pt. „Czego nie widać”. Alina Picazio w 1994 roku ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Dodatkowo uzyskała specjalizację w pracowni serigrafii prof. Henryka Chylińskiego. W 1997 r. przez 6 miesięcy przebywała na stażu w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, w pracowni prof. Alessandra Trottiego. W 2019 roku obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Wiesława Łuczaja w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  • Od 19:00 do 00:00
    Wystawa fotografii sentymentalnej w Szufladzie
    Wystawa

Adres wydarzenia:
Szuflada Galeria ul. Kawęczyńska 4 Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Szuflada Galeria https://www.facebook.com/p/Szuflada-Galeria-100063536637171/

Szczegóły wydarzenia:
Wystawa pt. „Wyprawa do Czasu” Powiększenie i rekonstrukcja koloru 12. czarno-białych amatorskich zdjęć 10×5 cm sprzed 60 lat pozwoliło przywołać atmosferę beztroskiego czasu dziecięcych zabaw w konstancińskim ogrodzie. Pełen ciepła, czuły zapis czasu dzieciństwa i młodości. Dla każdego, dla ogrzania serca. Autorka wystawy Urszula Kubicz-Fik, scenograf, prezentuje zdjęcia swojego wuja Janusza Kulczyka w swoim opracowaniu. Dodatek stanowią autorskie maski i instalacja “Wyprawa do czasu“.

  • Od 18:30 do 01:00
    Zwiedzanie Muzeum Polskich Zegarów
    Wystawa

Adres wydarzenia:
Muzeum Polskich Zegarów ul. Wileńska 9, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Muzeum Polskich Zegarów https://www.muzeumzegarow.pl https://www.facebook.com/MuzeumPolskichZegarow

Szczegóły wydarzenia:
Muzeum Polskich Zegarów to prywatna inicjatywa Janka Rygiela i Marka Rykiela. Jest to nieduża wystawa zegarów polskiej produkcji, głównie powojennych. Na ekspozycji znajduje się ponad sto czasomierzy różnego typu: zegary domowe, zegarki naręczne, minutniki, a także zegary specjalne (niegdyś wykorzystywane np. w przemyśle lub na kolei). W ramach zwiedzania będzie można zapoznać się z bogatym wzornictwem czasomierzy w poszczególnych dekadach okresu PRL, zobaczyć budziki z Bolkiem i Lolkiem czy przyjrzeć się działającemu mechanizmowi z lat 40. XX w.

zegary w gablocie
Muzeum Polskich Zegarów przy ul. Wileńskiej 9 na Pradze-Północ. Fot. Mat. Prasowe.
  • Od 19:00 do 22:00
    Zwiedzanie Willi Żabińskich w warszawskim Zoo
    Spacer, Zwiedzanie

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Adres wydarzenia:
Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie ul. Ratuszowa 1/3, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie https://www.zoo.waw.pl
https://www.facebook.com/WarszawskieZOO/

Szczegóły wydarzenia:
Warszawskie Zoo zaprasza 18 maja, w godz. 19.00-22.00, na trzy bezpłatne spacery z przewodnikiem po Willi Żabińskich. Będzie można zobaczyć dom dyrektora Zoo Jana Żabińskiego oraz jego żony Antoniny, w którym Państwo Żabińscy podczas II wojny światowej uratowali kilkaset osób szukających schronienia, a także usłyszeć niesamowite opowieści na ich temat. Obowiązują wejściówki.

  • Od 18:00 do 23:00
    Zwiedzanie zajezdni autobusowej Stalowa wraz z wycieczkami zabytkowym taborem
    Zwiedzanie

Adres wydarzenia:
Zajezdnia autobusowa Stalowa ul. Stalowa 77, Warszawa Praga-Północ

Organizator:
Miejskie Zakłady Autobusowe https://www.facebook.com/mza.warszawa

Szczegóły wydarzenia:
Miejskie Zakłady Autobusowe zapraszają do zwiedzania zajezdni autobusowej przy ulicy Stalowej. Z pokładu nowoczesnego autobusu elektrycznego będzie można obserwować, jak funkcjonuje zakład obsługujący ponad 300 autobusów. Nasi przewodnicy opowiedzą o obsłudze codziennej pojazdów, naprawach taboru, pokażą jak tankowany, ładowany i myty jest autobus zjeżdżający z miasta. Na teren zajezdni będzie można dostać się bezpośrednio, dojeżdżając metrem do stacji Szwedzka lub korzystając ze specjalnej linii obsługiwanej taborem zabytkowym. Przystanek linii będzie znajdować się na ulicy Emilii Plater.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.
Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości