Nietoperze, sowy i drapieżne rośliny. To nie będzie wieczór dla osób o słabych nerwach. W najbliższą sobotę na Pradze odbędzie wydarzenie poświęcone nocnemu życiu przyrody. Na uczestników czekają warsztaty, wykłady i spacery, które wprowadzą w świat nocnych stworzeń i roślin. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, na niektóre atrakcje obowiązują zapisy.
To kolejna edycja „strasznie fajnego wydarzenia” – przyrodniczej, alternatywnej wersji Halloween w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Organizatorzy zapraszają na wycieczkę do świata nocnych stworzeń: sów, owadów, nietoperzy, a także na spotkanie z drapieżnymi roślinami.
Po nocnych atrakcjach będzie można odpocząć i ogrzać się przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 26 października, w Pawilonie Edukacyjnym Kamień przy ul. Wybrzeże Puckie 1. Start o godz. 18:00.
Program nocnego wydarzenia
„Na tropie nocnych marków” – gra terenowa (18:00-20:00)
Rodziny z dziećmi oraz dorośli wyruszą w pasjonującą podróż po zmroku, aby poznać tajemnice nocnych zwierząt i ich zwyczajów. Na trasie uczestnicy będą tropić ślady, rozpoznawać odgłosy przyrody oraz odkrywać, jak zwierzęta reagują na światło. Fragmenty szyfru zebrane podczas trasy umożliwią otwarcie skrzyni z nagrodami.
„Tajemnice sów” – wykład przyrodniczy (20:00 oraz 21:00)
Podczas spotkania z przyrodnikiem przybliżone zostaną warunki życia i polowania różnych gatunków sów, takich jak płomykówka czy puszczyk mszarny. Uczestnicy poznają adaptacje, które czynią te ptaki mistrzami nocnych polowań. Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny
„Pod osłoną nocy” – spacer przyrodniczy (18:00-20:00 oraz 20:00-22:00)
Spacer wzdłuż Wisły pozwoli odkryć mniej oczywiste nocne stworzenia. Dzięki noktowizorom i opowieściom przewodników, uczestnicy dowiedzą się, jakie zwierzęta są aktywne po zmroku oraz jakie niecodzienne przystosowania stosują. Obowiązują zapisy.
„Pułapki i trucizny – o roślinnym arsenale broni” – wykład przyrodniczy (18:00-19.00)
Spotkanie z ekspertem będzie okazją, by poznać tajemnice roślin drapieżnych i trujących, które od wieków wykorzystywane były zarówno jako lekarstwa, jak i trucizny. Uczestnicy dowiedzą się, jakie gatunki roślin drapieżnych występują w Polsce oraz jakie strategie przetrwania stosują.
„Sekrety nocnej przyrody” – stoisko edukacyjne (od 18:00)
Na stoisku edukacyjnym będzie można:
- odkryć fascynujący świat natury, która ożywa po zmroku;
- dowiedzieć się, które zwierzęta są aktywne nocą, jakie mają niezwykłe przystosowania do życia w ciemności i co je wyróżnia;
- porównać rozpiętość skrzydeł różnych gatunków sów, dotknąć ich piór oraz poznać metody badania wędrówek ptaków nocnych.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość obserwacji przyrody przez noktowizory i odkrycie tajników urządzeń do wykrywania nietoperzy. Na uczestników czekają też liczne zagadki związane z nocnym życiem przyrody.