środa, 30 października, 2024

Nowe centrum dzielnicy Wisła na Pradze. Zajęcia i wydarzenia w Kamieniu

Udostępnij

Pawilon Edukacyjny Kamień, który znajduje się na prawym brzegu warszawskiej Wisły, na Pradze-Północ, stał się nowym centrum dzielnicy Wisła. To miejsce, w którym mieszkańcy stolicy mogą lepiej poznać rzekę i jej naturalne bogactwo oraz tajemnice drzew, zwierząt czy miejskiej zieleni.

Kamień działa od 2020 r. jako miejsce różnorodnych ekologicznych wydarzeń, wymiany doświadczeń, debat, spotkań i inspiracji w zakresie ekologii i klimatu. Spacerujący nad Wisłą mogą odwiedzić pawilon i skorzystać z różnorodnych materiałów edukacyjnych, lornetek, lupek czy leżaków. Mieszkańcy mogą tu także bezpłatnie zorganizować swoje wydarzenia.

Pawilon ma bogatą ofertę zajęć edukacyjnych skierowanych do stołecznych szkół i przedszkoli. Dzieci, w tym te ze szczególnymi potrzebami, mają okazję wziąć udział w ciekawych lekcjach przyrodniczych prowadzonych przez dendrologów Zarządu Zieleni, edukatorów z Lasów Miejskich czy wiślanych edukatorów Drużyny Kamienia. Powstaje także specjalna oferta skierowana dla dzieci z Ukrainy we współpracy z instytucjami m.st. Warszawy i organizacjami pozarządowymi.

Tegoroczna oferta zajęć w Kamieniu

W 2022 roku Kamień skupia się na trzech obszarach tematycznych:

  • Warszawa w Kwiatach – projekt promujący miejskie ogrodnictwo, którego zwieńczeniem będzie konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawiaków. Nowością w tym roku będzie zaproszenie do udziału w rywalizacji także działkowiczów. W ramach projektu, w każdą sobotę w Kamieniu odbywają się też warsztaty ogrodnicze. Od drugiej połowy kwietnia dzięki współpracy z Fundacją Łąka działać będzie łąkomat, z którego będzie można pobrać nasiona do wysiania łąki kwietnej w swoim ogrodzie.
  • Dzielnica Wisła – od czerwca do września w Kamieniu będą odbywać się spotkania popularyzujące wiedzę o obszarze Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”. Dzielnica Wisła jak zawsze będzie zaskakiwać formami, szukając interdyscyplinarnych, nowatorskich rozwiązań i sposobów na budowanie społeczności wokół najpiękniejszej z rzek oraz wrażliwości na przyrodę.
  • W koronach miasta – program propagujący wiedzę na temat roli drzew w mieście: ich wpływu na życie mieszkańców i korzyści płynących z ich obecności. Pomiędzy kwietniem a czerwcem w Kamieniu realizowany będzie cykl warsztatów z zakresu przyrody, skierowany do stołecznych placówek edukacyjnych. Zaplanowano specjalne spotkania i spacery dla seniorów, a także weekendowe, kreatywne i relaksacyjne działania edukacyjne wokół nadwiślańskiej przyrody.

Wystawa rzeźb, Noc Muzeów i Rowerowy Maj

Kamień to także przestrzeń inicjatyw artystycznych. Co miesiąc zaprasza na podziwianie innej wystawy na ścianach pawilonu. W kwietniu można oglądać wystawę rzeźb ETERNITY/WIECZNOŚĆ Roberta Sosnowskiego. W maju odbędzie się także Noc Muzeów, a w czerwcu – finał akcji Rowerowy Maj. Pod koniec sierpnia w Kamieniu planowany jest także finał konkursu Warszawy w Kwiatach w formie kwietnego pikniku dla mieszkańców, a także finał akcji Warszawskiego Święta Drzewa.

Kamień i jego architektura

Budynek przypominający ogromny głaz polodowcowy to projekt, za który odpowiada Pracownia Architektury Brataniec eM4. Kamień i jego piękne otoczenie zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI i nagrodę w Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Obiekt był również nominowany do Mies van Der Rohe Award 2022.

Pawilon edukacyjny Kamień nad Wisłą na Pradze-Północ. Fot. Marcin Czechowicz

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne