niedziela, 10 grudnia, 2023

Obchody wybuchu Powstania na Pradze. Znamy szczegóły

Przed nami 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Praga, mimo że tylko przez kilka dni, dzielnie walczyła z niemieckim okupantem. Mieszkańcy, środowiska praskich powstańców i władze dzielnicy zadbały o to, aby przypomnieć prawobrzeżne epizody Powstania.

Obchody rocznicy na Pradze-Północ rozpoczną się już w najbliższy piątek o godz. 11 pod dawną centralą telefoniczną przy ul. Brzeskiej 24. W uroczystościach wezmą udział środowiska praskich powstańców i władze dzielnicy. Odbędzie się też koncert piosenek powstańczych.

Pierwszego sierpnia o godz. 15 na skwerze płk. Antoniego Władysława Żurowskiego, pomiędzy ulicami 11 Listopada, Inżynierską i Ratuszową obchody rozpocznie występ praskich zespołów. Pojawią się również kombatanci. W tym samym miejscu, o godz. 16.40 nastąpi złożenie wieńców przy kamieniu upamiętniającym płk. Żurowskiego, ostatniego komendanta obwodu VI Praga AK.

Godzina W, czyli 17 to tradycyjna chwila ciszy, w czasie której mieszkańcy Pragi spotykają się na pl. Wileńskim. W ubiegłym roku pojawiło się ponad tysiąc osób, które zatrzymały ruch i oddały hołd praskim powstańcom.

Kilka minut później na skwerze płk. Żurowskiego zostanie zorganizowana inscenizacja historyczna: atak na koszary przy ul. 11 Listopada oraz obrona barykady.

O godz. 18 w katedrze św. Floriana odbędzie się msza poświęcona rocznicy Powstania Warszawskiego. Praskie obchody zakończy koncert pieśni patriotycznych w katedrze, o godz. 18.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości