poniedziałek, 27 maja, 2024

Osiedle mieszkaniowe Praga III

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Osiedle, którego budynki znajdują przy ul. Starzyńskiego i Darwina, powstało w latach 1961-1964. Znajdują się tutaj najwyższe budynki, przez co osiedle dawniej określano jako warszawski Manhattan.

Wzdłuż ulicy Darwina 12-kondygnacyjne budynki zostały ustawione w osi północ-południe. W zamyśle architektów miało to umożliwić mieszkańcom powstających bloków podziwianie odbudowującej się Warszawy.

Każdy z budynków miał własną nieformalną nazwę – Jagienka, Basia, Ania, Krysia, Ewa. Pawilon handlowy nazywał się Feliks.

Osiedle zostało zaprojektowane przez Jerzego Czyża, Jana Furmana, Andrzeja Skopińskiego i Lecha Robaczyńskiego znanych m.in. z projektu osiedla „Saska Kępa”.

Przeczytaj więcej: Ulica Karola Darwina

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne