sobota, 13 kwietnia, 2024

Ulica Karola Darwina

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Ulica na Pradze-Północ w Warszawie. Darwina zaczyna swój bieg od niewielkiej ulicy przy dawnych pawilonach handlowych w pobliżu ronda Stefana Starzyńskiego i biegnie do ulicy Namysłowskiej. Przy ulicy Darwina znajdują budynki mieszkalne, stacja rowerów miejskich, kolektura Lotto, prywatny żłobek oraz sklepy ogólnospożywcze.

Ulica rozdziela dwa osiedla mieszkaniowe: Praga II, które jest położone po południowej stronie ulicy i Praga III, w części północnej. Wzdłuż ulicy jest szeroki chodnik, oddzielony od ulicy trawnikiem, przy którym są ustawione ławki.

Została wytyczona około 1950 roku, w latach powstawania osiedla Praga II. Nazwa ulicy została nadana w 1960 roku.

Co znajduje się przy ulicy Darwina na Pradze?

Przy ulicy znajduje się sześć 12-kondygnacyjnych wysokościowców ustawionych po dwa w równych odstępach, w osi północ-południe, a pomiędzy nimi dwa czterokondygnacyjne budynki, tzw. harmonijki. Po drugiej stronie ulicy są trzy czterokondygnacyjne budynki, do każdego z nich prowadzi aż siedem klatek.

W połowie lat 2000 pojawiły się plany budowy nowych budynków mieszkalnych pomiędzy ulicami Darwina i Starzyńskiego w ramach inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), z których ostatecznie zrezygnowano.

  • Przy ul. Darwina 3 znajduje się kolektura Lotto. Tuż obok jest stacja gazowa Darwina, zarządzana przez Polską Spółkę Gazownictwa.
  • Na wysokości ul. Nusbauma-Hilarowicza, przy ul. Darwina 9, jest sklep spożywczy. Tuż obok znajduje się wypożyczalnia rowerów miejskich Veturilo.
  • Przy ul. Darwina 15 znajduje się prywatny żłobek Wesołe Maluszki.
  • Przy ul. Darwina 16 jest pawilon handlowy, obecnie stoi pusty.
  • Przy skrzyżowaniu ul. Namysłowskiej i Darwina znajduje się ogród jordanowski.

Co ciekawe

  • Do 1986 roku przy ul. Darwina 18 mieszkał Stefan Damski, artysta, prof. Akademii Sztuk Pięknych, który w swoich pracach często przedstawiał osiedle Praga II i Praga III. Jego pejzaże miejskie pokazywały narodziny nowej dzielnicy mieszkaniowej. Żoną artysty była Magdalena Gomulicka-Damska, która również tworzyła własne prace.
  • Ulica w czasie budowy osiedla nazywała się Projektowana 12
  • Pierwszymi budynkami, które pojawiły się przy ul. Darwina, były dzisiejsze budynki nr 8, 12 i 18.
  • Każdy z 12-kondygnacyjnych budynków przy ul. Darwina miał własną nieformalną nazwę – Jagienka, Basia, Ania, Krysia, Ewa. Pawilon handlowy nazywał się Feliks. Niestety, tajemnicą projektantów pozostaje to, który budynek jest który…

Patron ulicy

Karol Darwin był brytyjskim przyrodnikiem i geologiem, twórcą teorii ewolucji. Żył w latach 1809-1882. Naukowiec jest także patronem miasta w Australii o nazwie Darwin, a także cieśniny przyległej do kanału Beagle na południowym wybrzeżu Ameryki Południowej.

Na cześć Karola Darwina nazwano też najwyższy szczyt archipelagu Ziemia Ognista w Chile – Monte Darwin (2488 m n.p.m.)

Budynki mieszkalne przy ulicy

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości