piątek, 29 marca, 2024

Pałacyk Konopackiego otwarty dla mieszkańców Pragi. To nowa siedziba domu kultury

Pałacyk Konopackiego wraca na mapę Pragi. Budynek, po drobiazgowym remoncie, jest już gotowy. W niedziele, w pałacyku, odbędzie się prezentacja nowego sezonu artystycznego Domu Kultury Praga, który od dziś ma w nim swoją nową siedzibę. Start imprezy o godz. 14.

Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września stanie się dostępny dla wszystkich. O remoncie pałacyku pisaliśmy tutaj.

W trzech pałacowych galeriach zostaną zaprezentowane wystawy przybliżające historię Pałacyku: zdjęcia i ryciny przedstawiające budynek od XIX w. do dzisiaj, fotografie z prac formacji PRECEL działającej na rzecz renowacji budynku oraz portrety założyciela Nowej Pragi wyłonione w zorganizowanym przez Dom Kultury Praga konkursie „Ksawery Konopacki – historia nieznana”.

– Na otwarciu Pałacyku pojawi się sam Ksawery Konopacki, a właściwie przebrany za niego aktor Jarosław Witaszczyk, który będzie zapraszać odwiedzających na przygotowane na ten dzień wydarzenia. A będzie się działo naprawdę dużo – zapowiadają organizatorzy.

Historyczny spacer po Pałacyku

W przestrzeniach budynku będzie można natrafić na Widoczki w Pałacyku. Aktorzy Teatru 59 minut pokażą, kto mieszkał pod dwójką, o czym szeptano na klatce schodowej i jakie zapachy dobiegały z kuchni. Widzowie będą włączani w interakcję z aktorami, dzięki czemu poczują się jak pałacowi mieszkańcy.

Przez cały czas trwania imprezy będą odbywać się wydarzenia związane z działalnością domu kultury, m.in.: koncert Wesołych Mazurków z Pragi, chóru TONIKA i zespołu D-Tonacja, teatralne impro dla nastolatek, warsztaty z komiksu i kolażu, zumba dla dzieci. Pojawią się też instruktorzy stałych zajęć, którzy przedstawią tegoroczną ofertę.

Cwaniaki, przekupki i panie lekkich obyczajów

Wieczór zakończy się programem kabaretowym „U Grubego Joska – czyli Bal na Gnojnej” (o godz. 18). Występ kabaretu „Szczęśliwa 60” ma przypomnieć publiczności szlagiery i folklor przedwojennej Warszawy – środowiska warszawskich cwaniaków i typów spod ciemnej gwiazdy, przekupek, pań lekkich obyczajów, ale i przedstawicieli wyższych sfer, którzy często zaglądali do knajpy „U Grubego Joska” przy ul. Gnojnej.

Wykłady o historii Pragi dla mieszkańców

W dniach 15 i 29 września o godz. 19 w Sali widowiskowej Przyjaciół Ksawerego odbędą się wykłady w ramach cyklu „Ksawery Konopacki – historia nieznana”. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone postaci Ksawerego. Dowiemy się kim był słynny założyciel Nowej Pragi.
Podczas drugiego spotkania poznamy losy właścicieli Pałacyku Konopackiego i to, jak wyglądał budynek podczas swojej długiej historii.

– Mamy nadzieję, że wszyscy odwiedzający poczują się tu jak w domu. Pałacyk Konopackiego to otwarta przestrzeń, w której każdy będzie mógł realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne – zapowiadają przedstawiciele praskiego domu kultury.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości