poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Pamięci bohaterskich dziewczyn z Pragi

We wtorek o godz. 15 przy ul. Floriańskiej odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających bohaterstwo praskich kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim.

Pierwsza z tablic jest poświęcona legendarnej praskiej bibliotekarce Janinie Englert twórczyni pierwszej w Warszawie dzielnicowej czytelni naukowej (założonej w 1935 r.) i pierwszej dyrektor sieci bibliotek na Pradze. W jej domu przy ul. Floriańskiej 12 mieścił się punkt pomocy żołnierzom AK. Więcej na temat życia Janiny Englert przeczytacie w naszym Magazynie Przeglądu, tutaj Janina Englert. Bibliotekarka doskonała

Druga tablica jest poświęcona kobietom, które drugiego dnia Powstania Warszawskiego wyruszyły z mieszkania Englert z meldunkami. Dwie łączniczki, Zenia Olejnik (19 lat) i Zofia Brzostowska (23 lata), w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ul. ks. Kłopotowskiego i Sierakowskiego dostały się pod ostrzał niemieckiego snajpera. Zenia zginęła na miejscu, Zofia została ciężko ranna, straciła nogę.

Inicjatorem umieszczenia tablic jest wnuczka Janiny Englert – Hanna Budzisz oraz Jacek Wachowicz. W uroczystości (24 października) weźmie udział m.in. ksiądz biskup Marek Solarczyk, który dokona uroczystego odsłonięcia.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości