sobota, 27 lipca, 2024

Bibliotekarka z Pragi upamiętniona na Targówku

Udostępnij

Czytelnia naukowa przy ul. Wincentego będzie nosiła imię legendarnej praskiej bibliotekarki Janiny Englert. W środę odbędzie się uroczystość, w której weźmie udział wnuczka patronki.

Kim była Janina Englert?

Tak legendarną praską bibliotekarkę wspominał Paweł Elsztein

Jej zawodem stało się bibliotekarstwo. W 1928 roku rozpoczyna pracę w Bibliotece Publicznej przy ulicy Piekarskiej. Później przenosi się na Pragę, gdzie od 1935 roku kieruje Czytelnią Naukową na Wileńskiej. Działa niezwykle sprawnie. Prowadzi lekcje biblioteczne i poradnictwo czytelnicze. Jest inicjatorką poradni pedagogicznej. Wokół swojej placówki gromadzi grono stałych czytelników. Czytelnia i biblioteka stają się ważnymi ośrodkami kulturalnymi na Pradze. Wybuch wojny niszczy jednak cały jej dorobek.

Ciężki okres okupacji niemieckiej przeżywają również praskie biblioteki. Niszczona jest polska kultura, ważne dzieła nie mogą znajdować się na bibliotecznych półkach. Pani Englert, w obawie przed rekwizycją, ukrywa setki tomów polskich książek w piwnicach okolicznych domów. W akcji pomagają jej dwaj przyjaciele: woźny pan Kamiński i dozorca domu przy Wileńskiej, pan Ciecierski.

W 1942 roku okupant nakazał zamknięcie bibliotek w całej Warszawie. Książki miały być zapakowane i opieczętowane. Ale Janina Englert skrzyń nie pieczętowała. Książki wciąż były wypożyczane, ale wyłącznie młodzieży kształcącej się na tajnych kompletach i osobom zaufanym. Oficjalnie biblioteka była nieczynna, a pan Ciecierski, pilnowałby nikt niepożądany nie mógł zdekonspirować działalności bibliotekarek. Tak się działo nieomal do wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas działań bojowych pani Englert zamieszkała w bibliotece, aby chronić książki przed grabieżą. W listopadzie 1944 roku, kiedy Praga znajdowała się pod ostrzałem wojsk niemieckich, Janina Englert uruchomiła bibliotekę.

tablica historyczna
Janina Englert była żołnierzem AK. W jej mieszkaniu przy ul. Floriańskiej 12/16 w czasie Powstania Warszawskiego mieścił się Punkt Pomocy Żołnierzom AK.

W 1952 roku Czytelnia Naukowa przenosi się z Wileńskiej do nowego lokalu przy ulicy Skoczylasa. Wkrótce Janina Englert zostaje dyrektorem wszystkich bibliotek na Pradze Północ. Działa, jak zawsze, sprawnie i skutecznie.

Cały tekst można przeczytać tutaj: Janina Englert. Bibliotekarka doskonała

Uroczystość nadania imienia Janiny Englert Czytelni Naukowej nr 1 w Warszawie odbędzie się w bibliotece przy ul. św. Wincentego 85, w dniu 11 października 2023 roku o godzinie 17.

Gość specjalny wydarzenia

W uroczystoście weźmie udział Hanna Budzisz, wnuczka Janiny Englert i wiceprezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Podczas spotkania w bibliotece podzieli się z gośćmi wspomnieniami o babci i odpowie na pytania dziennikarzy.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne