piątek, 26 kwietnia, 2024

Plac Hallera 6

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi przy pl. Hallera na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. W budynku znajduje się sklep sieci Biedronka, bar mleczny. Powstaje też dom dziennego pobytu dla seniorów.

Budynek ma siedem kondygnacji, prowadzą do niego trzy klatki. Do budynku prowadzi droga wewnętrzna.

Znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Sklepy i usługi w budynku przy Hallera 6

  • Od lutego 2021 roku do sierpnia 2022 roku w lokalu po dawnych Delikatesach działał Wood Workshop, czyli Warszawskie Centrum Rzemiosła. Wcześniej był tu komis meblowy, obok działała też piekarnia i sklep spożywczy.
  • 21 marca 2018 r. w miejscu dawnego sklepu papierniczego powstał bar mleczny sieci Kuchnia za Ścianą.

  • 3 stycznia 2017 r. pod tym adresem został otwarty sklep Biedronka. Wcześniej działał tu m.in. sklep muzyczny (płyty i kasety) i księgarnia, a także salon operatora mediów (Aster City oraz UPC).
  • W zabudowanym przejściu działał bank BPH, obecnie w tym miejscu jest sklep Inmedio z alkoholem, przekąskami i prasą.
  • W latach 1964-1968, z połączenia kilku sklepów, powstały Delikatesy.

Historia budynku

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w latach 1952-1956.

We wrześniu 2018 roku władze miasto rozpoczęły prace remontowe w lokalu 1A na pl. Hallera 6, w którym niegdyś mieściły się Delikatesy. Konserwatorzy odkryli elementy dawnego wystroju lokalu, pochodzące z czasów budowy obiektu, jak i z lat 60-tych. Znajdowały się one pod wtórnymi gresowymi posadzkami oraz na ścianach przysłoniętych kolejnymi nawarstwieniami tynków, a także wtórną zabudową.

Ze względu na niewielką ilość lokali użytkowych z tego okresu, w których przetrwały oryginalne elementy wystroju, miasto podjęło próbę zachowania w możliwie największym stopniu pierwotnych elementów wystroju lokalu dawnych Delikatesów i przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Po usunięciu wtórnych płytek podłogowych zostały odsłonięte dwa rodzaje posadzki, zachowana w bardzo dobrym stanie dwukolorowa posadzka lastrikowa i posadzka ceramiczna. Wielobarwna posadzka, ułożona w geometryczny wzór z płytek ceramicznych, stanowi bardzo dekoracyjny element wystroju wnętrza.

Prace konserwatorskie objęły również mozaikę ścienną, która została odkryta dzięki przeprowadzonym wcześniej badaniom stratygraficznym. Mozaikę, odsłoniętą spod grubej warstwy farby, tworzą układane swobodnie, z dużym wyczuciem barwnym, utrzymane w pastelowej kolorystyce tessery. Jest to odkrycie o tyle cenne, że mozaika przypisywana Bronisławie Arciszewskiej – Kucharskiej, datowana na 1968 r., była uznana za niezachowaną. Do pierwotnej formy przywrócono również sztukatorską fasetę obiegającą lokal, która ukazała się po zdemontowaniu sufitów podwieszanych.

Informacje i ciekawostki

  • Od 28 maja 1957 roku do 24 stycznia 1991 roku budynek posiadał adres pl. Juliana Leńskiego 6.
  • Budynek ma wysokość 22 metrów.

Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Osiedla Praga II wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 458/2010).

Położenie na mapie Warszawy

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości