piątek, 14 czerwca, 2024

Plac Hallera 9

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi przy pl. Hallera na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. W budynku znajdują się apteki, sklepy z pieczywem i pralnia.

Budynek ma siedem kondygnacji. Prowadzą do niego cztery klatki schodowe. Jest położony przy skrzyżowaniu z ul. Dąbrowszczaków.

Budynek znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Sklepy i usługi 

W budynku znajdują się dwie apteki:, Cefarm oraz Apteka Słoneczna, a także piekarnia i cukiernia Trimar oraz Putka. W budynku od strony ul. Dąbrowszczaków znajduje się też pralnia wodno-chemiczna Tara.

W latach 60. w budynku znajdował się sklep Weronika z częściami do AGD, a także szkłem i porcelaną. W budynku od strony podwórka dawniej działała pralnia i magiel.

Historia budynku

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w latach 1952-1956.

Informacje i ciekawostki

  • Od 28 maja 1957 roku do 24 stycznia 1991 roku budynek posiadał adres pl. Juliana Leńskiego 9.
  • Budynek ma wysokość 22 metrów.

Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Osiedla Praga II wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 458/2010).

Położenie pl. Hallera 9 na mapie Warszawy

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne