niedziela, 19 maja, 2024

Podsumowanie roku 2020 na Pradze-Północ

Udostępnij

W samorządach w całej Polsce pandemia była odmieniana w tym roku przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego, w końcu odbiła się na inwestycjach, wiele z nich całkowicie wstrzymała, zmieniła system oświaty, przenosząc uczniów i nauczycieli na naukę zdalną. Podobnie było z imprezami sportowymi i kulturalnymi, które w tym roku praktycznie się nie odbywały.

– Ten rok postawił przed nami wiele nowych wyzwań. Gdy w marcu zbliżała się do Polski pandemia koronawirusa, nie spodziewaliśmy się, że będziemy przez wiele długich miesięcy pracować na najwyższych obrotach, w zupełnie nowej rzeczywistości – mówi Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Pragi-Północ, podsumowując rok 2020. Jak dodaje, dzielnica dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu wszystkich pracowników wyszła z pandemii obronną ręką, mimo że kilka inwestycji nie udało się zrealizować ze względu na cięcia budżetowe.

To był dobry rok dla Pragi-Północ, mimo niesprzyjającej sytuacji związanej z pandemią SARS-CoV-2

– Urząd dzielnicy, dysponując budżetem na poziomie niespełna pół miliarda złotych, realizował na bieżąco zadania będące w kompetencji dzielnicy – oświatowe, zasobów komunalnych, pielęgnacji zieleni czy z zakresu spraw społecznych – wylicza Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy, w rozmowie z „Przeglądem Praskim”, wskazując jednocześnie, że największe obawy dotyczyły dzielnicowych inwestycji. Dzisiaj wiemy, że wiele z nich udało się zrealizować mimo cięć budżetowych, przesunięć środków oraz opóźnień związanych z zachorowaniami na COVID-19. W dzielnicy rozpoczęły się w tym roku dwa duże i ważne remonty w szkołach. W Liceum im. Ruy Barbosy przy ul. Burdzińskiego wymieniona została instalacja elektryczna. Z kolei w Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Kowelskiej wykonane zostały kompleksowe prace remontowe, szkoła została też dostosowana do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Urząd Dzielnicy Pragi-Północ przeprowadził również wymianę nawierzchni ul. Korsaka, zrealizował program poprawiający bezpieczeństwo mieszkańców poprzez doświetlenie przejść dla pieszych oraz odmalował pasy drogowe.

Nie zapomniano także o najmłodszych mieszkańcach Pragi-Północ

Na początku września do wyremontowanych przestrzeni teatru Baj przeniosło się przedszkole z ul. Markowskiej. Miejsce w nowoczesnym przedszkolu znalazło początkowo 125 maluchów, później udało się otworzyć dodatkowy oddział dla kolejnych 25 dzieci, co spotkało się z dużym uznaniem ze strony rodziców. – Podobny zachwyt budzi także wyremontowany za prawie pół miliona złotych VII Ogród Jordanowski przy ul. Namysłowskiej. Powstał tam nowy i dostosowany do potrzeb najmłodszych plac zabaw wraz z górką saneczkową, na czym bardzo nam zależało. Wiemy, jak ważne są takie inwestycje – mówi Dariusz Kacprzak, zastępca burmistrza dzielnicy Pragi-Północ.

Wśród najważniejszych miejskich projektów, bardzo potrzebnych w tej części miasta, Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Pragi-Północ, wymienia przebudowę ciągu Wybrzeże Szczecińskie-Wybrzeże Helskie. To inwestycja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i jest realizowana przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

O sukcesie można także mówić w przypadku budżetu obywatelskiego. Mimo trudnej sytuacji finansowej miasta oraz czasowego wstrzymania realizacji niektórych inwestycji Urzędowi Dzielnicy Pragi-Północ udało się zamknąć rok z bardzo dobrym wynikiem. Zrealizowane zostały praktycznie wszystkie zgłoszone przez mieszkańców inicjatywy. Wśród dziewięciu była tylko jedna, która zostanie zrealizowana najprawdopodobniej w przyszłym roku z powodu wstrzymania finansowania przez miasto stołeczne Warszawę. Mowa o projekcie „Ratujmy jedyną praską aleję lipową”. Pozostałe pomysły cieszą mieszkańców, to między innymi nowe atrakcje na placu zabaw w parku Praskim, zazielenianie Pragi-Północ, łąki kwietne, zielone ściany oraz tężnia solankowa przy ul. Floriańskiej. Wybrane przez mieszkańców w głosowaniu projekty opiewają na kwotę ponad 2 mln zł.

 

Zielona i nowoczesna Praga

Na tym nie koniec. Zarząd Praskich Terenów Publicznych oddał do użytku mieszkańców skwer u zbiegu ulic Kijowskiej i Kawęczyńskiej, potocznie nazywany „parkiem Michałowskim”. Nowa koncepcja terenu była efektem wspólnych ustaleń mieszkańców i architektów. Specjalne spacery oraz piknik konsultacyjny zorganizowane w 2018 r. pozwoliły wyłonić najlepszą koncepcję. Powstały szerokie alejki do spacerowania, mnóstwo zieleni, nowoczesny plac zabaw, siłownia plenerowa, miejsca do wypoczynku oraz wybieg dla psów, który ze względu na zakorzenianie się trawy zostanie otwarty po nowym roku. Inwestycję zrealizował Zarząd Praskich Terenów Publicznych za kwotę prawie 3 mln zł. Nowe oblicza zyskały także podwórka, m.in. przy pl. Hallera oraz ul. Brechta, kończy się także budowa nowego skweru przy ul. Kotsisa. – Zależy nam, żeby dzielnica była coraz bardziej zielona, jesienią razem z zarządem dzielnicy, radnymi, mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi sadziliśmy cebule kwiatów wiosennych przy ulicach Ząbkowskiej i Darwina. Podobne akcje przeprowadziliśmy na skwerze Szymanowskiego oraz u zbiegu ulic Markowskiej i Brzeskiej. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy czuli się w naszej dzielnicy dobrze, byśmy mogli wspólnie decydować o kierunkach zmian naszej dzielnicy – odpowiada Maciej Wójtowicz, dyrektor Zarządu Praskich Terenów Publicznych.

Mieszkania komunalne na Pradze w coraz wyższym standardzie

W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji zostało w tym roku wyremontowanych i zmodernizowanych osiem budynków komunalnych. Budynki przeszły kompleksowy remont od fundamentów i stropów aż do dachu, włącznie z wymianą instalacji wewnętrznych. To niejedyne inwestycje Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, które mają poprawić komfort życia mieszkańców dzielnicy Pragi-Północ. – ZGN w ramach programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych” do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączył kolejne mieszkania. W tym roku to kolejnych 200 lokali, co daje już ponad 3200 mieszkań od 2010 r. Oczywiście nie zwalniamy tempa. Kolejne 20 budynków zostało również doposażonych w instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę – chwali Bożena Salich, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. I dodaje, że w ramach podniesienia komfortu życia osobom niepełnosprawnym i z trudnościami w poruszaniu realizowany jest na Pradze-Północ „Program budowy wind w budynkach wielolokalowych należących do m.st. Warszawy”. Aktualnie realizowana jest budowa dwóch szybów windowych zewnętrznych do budynku przy ul. Siedleckiej 29, podpisano również umowy na wykonanie wind w 18 budynkach w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. W ramach podniesienia komfortu zamieszkania i wzmocnienia bezpieczeństwa mieszkańców w 2020 r. została wykonana modernizacja instalacji domofonowej oraz montaż nowej instalacji w 23 budynkach administrowanych przez ZGN.

Podsumowując rok 2020, nie sposób nie wspomnieć o ogromnych wyzwaniach i ograniczeniach, z którymi musieli mierzyć się mieszkańcy. W tym przypadku Urząd Dzielnicy Pragi-Północ również stanął na wysokości zadania. Błyskawiczne decyzje pomogły szkołom płynnie przejść na nauczanie zdalne, zakupiony został dodatkowy sprzęt komputerowy o wartości 500 tys. zł, przeszkolono pracowników szkół, by ułatwić zarówno uczniom, jak i nauczycielom naukę zdalną. Dodatkowo uczniowie, którzy korzystali z ciepłych posiłków, mogli dwa razy w tygodniu odbierać ze swoich szkół posiłki.

– Ogromne podziękowania pragnę złożyć na ręce wszystkich osób, które wspierały mieszkańców w trudnym czasie pandemii, mam na myśli przede wszystkim pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, wolontariuszy, w tym żołnierzy WOT, oraz organizacje pozarządowe zaangażowane w dostarczanie paczek żywnościowych – mówi Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Pragi-Północ pytana o pomoc, jaką urząd przygotował dla najuboższych i osób przebywających na kwarantannie.

Pomoc w postaci obniżki czynszów oraz wsparcia lokalnej gastronomii otrzymali w czasie pandemii także przedsiębiorcy. – Pamiętaliśmy o kulturze i artystach, którzy z dnia na dzień stracili swoje stałe źródło dochodów. Pomimo pandemii organizowane były przedstawienia w Domu Kultury, spektakle teatralne i koncerty transmitowane on-line – mówi Dariusz Wolke, zastępca burmistrza dzielnicy Pragi-Północ.

Przyglądając się inwestycjom, programom realizowanym na Pradze-Północ, temu, jak zmienia się i pięknieje nasza dzielnica, można śmiało powiedzieć, że pomimo kilku naprawdę trudnych miesięcy to był dobry rok.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne