wtorek, 21 maja, 2024

Pomóżmy zwierzakom przetrwać zimę

Udostępnij

Niskie temperatury i brak pokarmu nie sprzyjają zwierzętom, szczególnie w okresie zimowym. Czworonogi potrzebują schronienia w piwnicach, a skrzydlaci przyjaciele świeżej wody i ziaren podczas mrozów.

– Wspierajmy koty, których domem jest ulica, aby w mroźne dni mogły schronić się w cieple i bezpiecznie napić się wody. Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Ich schronieniem przez cały rok, szczególnie cennym w jesienno-zimowym okresie, są piwnice. Mieszkańcy mogą wydzielić dla zwierząt nieużywane pomieszczenie piwniczne, w którym będą miały dostęp do czystej wody i jedzenia.

Ptasia stołówka. Jak dokarmiać ptaki zimą?

Podczas mrozów sami możemy pomóc ptakom przetrwać zimowe miesiące. Podawana karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła.

Ptaki, które szukają pożywienia na podwórkach i w parkach, najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Są to m.in. sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony. Kosy i kwiczoły żywią się też jabłkami oraz zostawionymi na gałązkach krzaków owocami. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej jedzą ziarna zbóż, np. pszenicę i mieloną kukurydzę, a także surowe lub gotowane, drobno pokrojone warzywa. Mieszanki te nie powinny być wrzucane do wody, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika.

Ważne, by jedzenie nie zawierało soli, ponieważ jest ona bardzo szkodliwa dla zwierząt. Ptakom, w trakcie mrozów, trudno jest też ugasić pragnienie i czyścić pióra. Możemy im pomóc wystawiając miski z czystą wodą.

Warto też, abyśmy dbali o karmniki na bieżąco usuwając zaległe, zgniłe resztki i odchody. Dla bezpieczeństwa pokarm należy zostawić w zacisznym miejscu, oddalonym od kotów i innych drapieżników, blisko krzewu bądź niskiego drzewa.

Dokarmianie skrzydlatych zwierząt w Warszawie rozpoczyna się wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Szczegóły można znaleźć tutaj Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą, aby im nie szkodzić? Poradnik

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne