piątek, 26 lipca, 2024

Poprawią bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Sześć firm chce budować światła na Starzyńskiego

Udostępnij

Blisko 8 milionów złotych, tyle może kosztować budowa świateł na przejściu dla pieszych przez ul. Starzyńskiego. W ostatnich latach doszło tam do czterech wypadków, w tym jednego śmiertelnego.

Do budowy sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez zjazd ul. Starzyńskiego w kierunku ul. Szwedzkiej zgłosiło się sześć firm. Ich ofert kształtują się między 5,7 a 7,9 mln zł. – Wybór wykonawcy powinien nastąpić do świąt wielkanocnych. Firma, której powierzymy zadanie, na jego realizację będzie miała 180 dni od daty podpisania umowy – tłumaczą przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich.

Bezpieczne przejście przez Starzyńskiego

Głównym elementem zadania jest budowa sygnalizacji świetlnej. Zjazd z ul. Starzyńskiego w kierunku ul. Szwedzkiej biegnie łagodnym łukiem, gdzie spora część kierowców nie redukuje wystarczająco prędkości, zjeżdżając z fragmentu śródmiejskiej obwodnicy Warszawy. W dodatku przed zebrą zjazd rozszerza się. To wpływa na niski poziom bezpieczeństwa – w latach 2015-2020 doszło tu do czterech wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Światła mają sprawić, że niezmotoryzowani uczestnicy ruchu będą tu lepiej chronieni.

Obok przejścia powstanie przejazd rowerowy. – Wprowadzimy też nowe oznakowanie poziome – jezdnia będzie miała jeden pas, który rozwidli się do trzech w stronę ul. Szwedzkiej dopiero za zebrą. Kierowcy nie będą więc mieli możliwości wyprzedzania przed przejściem – mówią drogowcy.

Nowa ścieżka rowerowa i remont chodnika

Na odcinku od ul. Namysłowskiej do ronda Żaba powstanie ścieżka dla rowerów. Dziś ten fragment to tzw. teleport, czyli wyrwa w rowerowej infrastrukturze. Nie pozwala ona na przejazd na dwóch kółkach w pełni przepisowo. Rowerzyści muszą omijać pieszych, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji i kolizji.

Przy ul. Starzyńskiego powstanie droga dla rowerów.

Drogowcy wyremontują też chodnik. – Żeby zmieścić obok niego ścieżkę rowerową, konieczna stanie się korekta geometrii jezdni. Dziś jeden narożnik przedwojennego bloku podoficerskiego Funduszu Kwaterunku Wojskowego znajduje się zaledwie 2,75 m od krawężnika. Jezdnia, która w tym miejscu zaczyna przechodzić w lekki łuk, zostanie przesunięta bliżej torowiska tramwajowego. Pozwoli to odzyskać potrzebną przestrzeń – tłumaczą urzędnicy z ZDM.

Przy okazji wyremontowany zostanie też przystanek autobusowy „Namysłowska 02”. Zatoka postojowa na wysokości ul. Starzyńskiego 12 zostanie zbudowana od nowa. Będzie w całości do parkowania równoległego, ale za to dłuższa niż dotychczas. Namalowana zostanie też niebieska koperta dla niepełnosprawnych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne