sobota, 23 listopada, 2024

Miasto w kwiatach. Warszawska róża na cześć prezydenta Starzyńskiego

Udostępnij

Do połowy lipca można zgłaszać swoje balkony, okna i przydomowe ogródki do konkursu „Warszawa w kwiatach”. W ostatnich edycjach na podium wielokrotnie stawali mieszkańcy, których kompozycje zdobiły ulice Pragi. W tej edycji konkursu poznamy też warszawską różę wyhodowaną i nazwaną na cześć Prezydenta Starzyńskiego.

Już po raz 40. warszawiacy mogą pochwalić się swoimi ukwieconymi balkonami i ogrodami pełnymi zieleni. Do konkursu mogą też zgłaszać się szkoły, instytucje, kawiarnie i ogródki działkowe. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 czerwca do 17 lipca. Zwycięzców poznamy pod koniec wakacji na wyjątkowym kwietnym pikniku.

– To święto jest świętem wszystkich ogrodników, którzy zmieniają nasze miasto na bardziej zielone, kolorowe i ukwiecone. Biorąc pod uwagę, że mamy okrągłą, 40. edycję Warszawy w kwiatach chcemy ją obchodzić huczniej i dłużej i jak najszerzej – powiedziała Magdalena Młochowska dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Warszawa w kwiatach to największa akcja wspólnego upiększania miasta z przedwojenną historią, której pomysłodawcą był prezydent Stefan Starzyński. Stanowiskiem Rady m.st. Warszawy rok 2023 jest rokiem Stefana Starzyńskiego.

Jak zgłosić się do konkursu Warszawa w kwiatach?

Zgłoszenia do 40. konkursu Warszawa w kwiatach będą zbierane w następujących kategoriach:

  • balkony, loggie i okna,
  • inicjatywy sąsiedzkie,
  • ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych,
  • osiedla mieszkaniowe,
  • aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych),
  • ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych),
  • założenie ogrodowe statutowe,
  • założenie ogrodowe niestatutowe,
  • ogródki działkowe kwietne.

Jury przyzna także 4 nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagroda im. Zofii Wóycickiej, nagroda im. Stefana Starzyńskiego oraz jubileuszowa nagroda „Królowa Róż”.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie warszawawkwiatach.pl. Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz internetowy na stronie oraz listownie.

Formularze zgłoszeniowe są do pobrania m.in. w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W Kamieniu (ul. Wybrzeże Puckie 1) codziennie w godz. 10.00-16.00 działa punkt konsultacyjny. W razie pytań dotyczących zasad konkursowych można przyjść osobiście lub napisać na adres warszawawkwiatach@zzw.waw.pl.

Wyjątkowe święto kwiatów i zieleni

Laureatów tegorocznego konkursu poznamy na finałowym kwietnym pikniku, który odbędzie się na terenie Parku Fontann 27 sierpnia. Będzie to wyjątkowe święto kwiatów i zieleni. W planie są m.in. występy artystyczne, warsztaty dla całej rodziny, eksperckie wykłady oraz oficjalne ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Poznamy także nową warszawską różę wyhodowaną i nazwaną na cześć Prezydenta Starzyńskiego.

Organizatorem konkursu jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy.

Mieszkańcy z Pragi na podium konkursu Warszawa w kwiatach

– W tym roku przypada jubileuszowa 40. edycja konkursu. W latach 70. po raz pierwszy konkurs został reaktywowany przez Zofię Wóycicką, ostatnią przedwojenną laureatkę konkursu, na Powiślu, gdzie urodził się Stefan Starzyński. Prezydent widział wielki potencjał w konkursie Warszawa w kwiatach i dbał o zieloną i ukwieconą Warszawę. Dopiero w 1984 roku konkurs stał się ogólnomiejski – mówi Beata Michalec, radna miasta i przewodnicząca komisji konkursowej.

W ostatnich latach na podium wielokrotnie stawali mieszkańcy z Pragi-Północ, to m.in. Norberta Gałka z ul. Strzeleckiej, Barbara Kochnio z ul. Łochowskiej 52, Magdalena Wojciechowska z ul. Jagiellońskiej 47B, a także Anna Miłecka i Barbara Nastazjak z ul. Jagiellońskiej 1 i 3.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne