poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Do końca miesiąca można zgłaszać najpiękniejsze miejsca na Pradze. Ruszył konkurs Warszawa w kwiatach

Udostępnij

Do końca czerwca można zgłaszać najpiękniejsze balkony, ogrody a nawet okna do konkursu „Warszawa w Kwiatach”. W ostatnich latach na podium nie brakowało mieszkańców ogrodników z Pragi-Północ. Jak będzie tym razem? Kiedy poznamy laureatów?

„Warszawy w kwiatach” to kontynuacja przedwojennej tradycji wspólnego zazieleniania i przyozdabiania stolicy. – Władze Warszawy, wspólnie z Zarządem Zieleni oraz Towarzystwem Przyjaciół Warszawy zapraszają mieszkańców do zgłaszania własnoręcznie ukwieconych przestrzeni – czytamy w komunikacie prasowym.

Barbara Kochnio i jej balkon przy ul. Łochowskiej 58 na Pradze-Północ. Fot. Warszawawkwiatach.pl

Nagrodzone zostaną najpiękniejsze balkony, ogródki przydomowe, osiedlowe i sąsiedzkie oraz, po raz pierwszy w tym roku, rodzinne działki. Zgłaszać można również inne miejskie ogrody. W rywalizacji mogą wziąć udział także szkoły i przedszkola oraz instytucje, które statutowo zajmują się opieką nad ogrodami.

W tym roku do konkursu można się zgłaszać w siedmiu kategoriach:

  • Balkony, loggie i okna,
  • Inicjatywy sąsiedzkie,
  • Ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jednorodzinnych,
  • Osiedla mieszkaniowe,
  • Ogród lub ogródek edukacyjny przy szkołach i przedszkolach,
  • Ogrody kwietne działkowe,
  • Założenie ogrodowe dla instytucji, które w statucie mają opiekę nad ogrodami i terenami zieleni w przestrzeni miejskiej.

W tegorocznym konkursie przewidziano także trzy nagrody specjalne. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy objęło patronatem nagrodę im. Zofii Wóycickiej dla nadzwyczajnego ukwiecenia, a dla najbardziej warszawskiej przestrzeni przewidziana jest nagroda im. Stefana Starzyńskiego – twórcy konkursu. Ze wszystkich zgłoszeń wybrane zostanie też to najpiękniejsze – Mister Kwiatek. Laureat tej nagrody może liczyć na wyjątkowe wyróżnienie – razem z projektantką miejskich ukwieceń, ekspertką Zarządu Zieleni, Małgorzatą Dudek-Grzegorzewską zaprojektuje rabaty kwietne w Ogrodzie Saskim, które zakwitną na wiosnę 2023 r.

Nabór zgłoszeń trwa od 1 do 30 czerwca. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz na stronie www.warszawwkwiatach.pl lub formularz papierowy, który można pobrać w siedzibie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz w oddziałach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Balkon Henryki Zglejszewskiej przy ul. Konopackiej 12 na Pradze-Północ. Fot. Warszawawkwiatach.pl

Laureaci zostaną ogłoszeni 28 sierpnia podczas kwietnego pikniku w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”. Zwycięzcy mogą liczyć na roślinne nagrody i upominki, a wszyscy konkursowicze i mieszkańcy na wiele atrakcji, w tym specjalny koncert, przedstawienie teatralne, wykład o hodowli róż i kwiatowe animacje.

Najpiękniejsze ogrody i balkony są na Pradze-Północ

Podczas minionych edycji konkursu na podium wielokrotnie stawali mieszkańcy ogrodnicy z Pragi, to m.in. Norberta Gałka z ul. Strzeleckiej, Barbara Kochnio z ul. Łochowskiej 52, Magdalena Wojciechowska z ul. Jagiellońskiej 47B, a także Anna Miłecka i Barbara Nastazjak z ul. Jagiellońskiej 1 i 3. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, np. Warszawa w kwiatach. Mieszkańcy Pragi znów wyróżnieni, Warszawa w kwiatach. Prażanie znów na podium, Warszawa w kwiatach. Dwa miejsca dla Pragi.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne