poniedziałek, 15 lipca, 2024

Praski komendant w obliczu dwóch wrogów

Udostępnij

W najbliższy czwartek 20 sierpnia w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się spotkanie poświęcone postaci Antoniego Żurowskiego – legendarnego dowódcy VI Obwodu AK na Pradze. Wstęp wolny.

Spotkanie z cyklu „Prawobrzeżni” poprowadzi Stanisław Maliszewski z Muzeum Warszawy, który opowie m.in. o trudnych wyborach i życiorysie komendanta jak z sensacyjnego filmu. Spotkanie odbędzie się 20 sierpnia (czwartek), o godz. 18.30, przy ul. Targowa 50/52, w sala konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Antoni Żurowski (1898-1988), ps. Bober, Andrzej, Papierz – uczestnik walk podczas I wojny światowej i wojny 1920 r. We wrześniu 1939 r. dowodził batalionem KOP w walkach przeciw inwazji Armii Czerwonej. Od listopada 1939 r. w konspiracji jako zastępca, a potem dowódca Obwodu VI Praga.

W czasie Powstania Warszawskiego dowodzi walką na Pradze, a po wkroczeniu wojsk sowieckich i I Armii gen. Berlinga, z rozkazu KG AK podejmuje rozmowy na temat wspólnej walki z Niemcami. Zostaje aresztowany i skazany na śmierć. W lipcu 1945 r. zostaje odbity podczas transportu przez oddział Win i przez kolejne lata ukrywa się, aż do uchylenia wyroku w 1958 r.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne