sobota, 18 maja, 2024

Pustostany w Warszawie. Najwięcej jest na Pradze

Udostępnij

W Warszawie znajduje się 448 niezamieszkanych budynków komunalnych, które są wyłączone z użytkowania ze względu na stan techniczny. Najwięcej pustych budynków znajduje się na Pradze-Południe, Woli i Pradze-Północ.

Na terenie Warszawy znajduje się 448 budynków komunalnych wyłączonych z użytkowania ze względu na stan techniczny, wymagających decyzji zarządów dzielnic w zakresie dalszego ich wykorzystania lub przeznaczenia do rozbiórki ze względu na nieopłacalność remontu (bądź ograniczenia w planie zagospodarowania przestrzennego – np. zabudowa jednorodzinna wolnostojąca lub tylko zabudowa usługowa).

Liczba pustostanów na Pradze-Północ

Na Pradze-Północ znajduje się 55 takich budynków, ale nie jest to wcale największa liczba pustostanów w Warszawie. Podobna liczba występuje na Woli (66 budynków), w Wawrze (52 budynki) i na Mokotowie (49 budynków). Najwięcej pustostanów znajduję się na Pradze-Południe, jest ich 125.

– W liczbie 448 warszawskich pustostanów znajdują się budynki posiadające decyzje o konieczności wykwaterowania wydane przez organy nadzoru budowlanego (np. PINB). Blisko 75 proc. z nich jest całkowicie opróżnionych, a niewielka część sukcesywnie wykwaterowywana. Co do 25 budynków podjęto już decyzje o rozbiórce – napisała wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra w odpowiedzi na interpelację radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej.

Ponadto z danych jednostek zarządzających wynika, że co najmniej 20 proc. z tych budynków (448) położnych jest na nieruchomościach, do których zgłoszono roszczenia następców prawnych byłych właścicieli, co właściwie uniemożliwia dysponowanie takim zasobem. Istotne jest również to, że część (na poziomie 20-25 proc.) z budynków znajduje się także na liście gminnej ewidencji zabytków.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Wiadomości

Wiadomości lokalne