sobota, 24 lutego, 2024

Radni jednomyślni w sprawie nowego składowiska śmieci na Pradze

Podczas wczorajszej komisji architektury radni dzielnicy Praga-Północ podjęli stanowisko, w którym opowiedzieli się przeciwko powstaniu nowego składowiska śmieci. To już kolejny dokument, który ma zatrzymać kontrowersyjną inwestycję.

Radni przyjęli stanowisko, w którym nie zgadzają się na budowę składowisk śmieci i odpadów na Pradze. Sprawa dotyczy ul. Golędzinowskiej, położonej za rondem Starzyńskiego, przy której ma powstać inwestycja polegająca na przetwarzaniu śmieci w ilości ponad 10 ton na dobę. Sprawa stawała też na sesji rady dzielnicy, o czym pisaliśmy tutaj Gdy na Pradze znika jedno składowisko śmieci, pojawia się następne. Wszystko zgodnie z prawem

W stanowisku przygotowanym przez Barbarę Domańską (Kocham Pragę) przyjętym jednogłośnie przez radnych komisji architektury, planowania przestrzennego i ochrony środowiska czytamy m.in. „miejsca służące składowaniu i przetwarzaniu odpadów, nie powinny być zlokalizowane w centralnych dzielnicach Warszawy, w pobliżu osiedli mieszkaniowych, a tak właśnie należy zaklasyfikować teren planowanej inwestycji. Podkreślić należy, że obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie realizowana jest aktualnie budowa osiedla mieszkaniowego. Lokalizacja tego typu przedsięwzięcia znacznie obniży wartość inwestycyjną tego terenu.”

Radni powołali się też na zapisy ustawy o odpadach, która mówi, że gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności gospodarka odpadami nie może powodować uciążliwości przez hałas lub zapach.

Radni komisji podkreślili też, że zgodnie z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, teren planowanej inwestycji znajduje się w obszarze wyróżnionym w studium, jako korytarz wymiany powietrza. W strefie tej ustalony został zakaz lokalizowania urządzeń i instalacji mogących niekorzystnie wpływać na jakość powietrza, a do takich należy niewątpliwie zakwalifikować przetwarzanie i zbieranie odpadów.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51