poniedziałek, 27 maja, 2024

Rozpada się pomnik Józefa Szanajcy

Udostępnij

Niszczeje pomnik Józefa Szanajcy. Odpadła już kolejna płyta. O pilny remont wystąpił jeden z radnych Pragi.

Pomnik architekta Józefa Szanajcy jest ustawiony przy ulicy jego imienia, przy skrzyżowaniu z ul. Jagiellońską. Pomnik odsłonięto 24 września 1979 r. – w 40 rocznicę śmierci Szanajcy. Architekt zmobilizowany w trakcie kampanii wrześniowej poległ podczas nocnego patrolu wojska polskiego pod Płazowem w 1939 r.

Konstrukcja z granitowych płyt ma już prawie 40 lat. Na łączeniach pojawiły szczeliny przez które dostaje się woda. – Obawiam się, że pomnik może nie przetrwać kolejnej zimy, dlatego zgłosiłem problem odpowiednim służbom – mówi Kamil Ciepieńko, radny Stowarzyszenia Kocham Pragę. Jak ustalił: pomnikiem zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich, który jest odpowiedzialny za konstrukcje.

W przyszłym roku przypada 80. rocznica śmierci Józefa Szanajcy. – To dobry czas, aby odświeżyć miejsce pamięci o tym wybitnym architekcie – dodaje radny.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne