niedziela, 6 października, 2024

Skrzynki zasłoniły tablicę, która przypomina o Powstaniu Styczniowym. Interwencja radnego

Udostępnij

Tablica, która przypomina o dawnych mieszkańcach budynku kurii warszawsko-praskiej – weteranach Powstania Styczniowego – jest zasłonięta przez skrzynki elektryczne. Na problem zwrócił uwagę jeden z radnych Pragi-Północ. Dziś przypada 161. rocznica największego zrywu niepodległościowego w historii Polski.

Na Pradze nie brakuje miejsc, które przypominają historie bohaterów Powstania Styczniowego. Okazuje się jednak, że nie wszystkie przypominają ją w godny sposób.

Przykładem jest jeden z ważniejszych zabytków Pragi-Północ; budynek kurii warszawsko-praskiej. Na elewacji budynku przy ul. Floriańskiej znajduje się tablica, która przypomina o dawnych mieszkańcach budynku; weteranach Powstania Styczniowego, którzy zamieszkali w nim na mocy decyzji marszałka Józefa Piłsudskiego w 1924 r.

Tablica zasłonięta przez skrzynki

Niestety dostęp do tablicy na budynku jest utrudniony. Tuż przed nią znajdują się skrzynki elektryczne, który nie tylko uniemożliwiają składanie kwiatów czy wieńców z okazji kolejnych rocznic Powstania, ale dodatkowo są dewastowane przez graficiarzy.

Na problem zwrócił uwagę wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ, Kamil Ciepieńko, który wystąpił do burmistrza z prośbą o interwencję. – Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym narodowy powstaniem przeciwko okupantom ziem polskich – mówi radny Ciepieńko. – Powinniśmy zadbać o to, aby pamięć o tych wydarzeniach przetrwała wieki, dlatego zwróciłem się z prośbą o oczyszczenie i przeniesienie skrzynek, które blokują dostęp do tablicy.

Powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu, jednemu z zaborców, wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Przez powstańcze oddziały przewinęło się około 200 tys. ludzi.

Powstanie Styczniowe zakończyło się w październiku 1864 roku. Pomimo klęski militarnej powstańcy osiągneli część ważnych celów politycznych, zwłaszcza długofalowych. Pamięć o powstaniu ożywiała w kolejnych dziesięcioleciach nastroje patriotyczne, co przyczyniło się do odzyskania niepodległości pół wieku później.

Miejsca pamięci o Powstaniu Styczniowym na Pradze

  • tablica na budynku kurii warszawsko-praskiej,
  • Plac Weteranów 1863 roku,
  • Szkoła Podstawowa nr 30 im. Powstańców 1863 r. przy ul. Kawęczyńskiej 2,
  • ul. Antoniego Mackiewicza.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne