wtorek, 21 maja, 2024

Na Pradze II pojawiła się tablica przedstawiająca rys historyczny osiedla

Udostępnij

Na budynku przy ulicy Dąbrowszczaków pojawiła się nowa tablica Miejskiego Systemu Informacji, która przedstawia krótki rys historyczny osiedla mieszkaniowego Praga II. Pomysłodawcą tablicy jest jeden z praskich radnych.

Tablica MSI wisi na budynku przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowszczaków i ul. Szymanowskiego. Dowiemy się z niej m.in. kiedy zbudowano osiedle Praga II i kim byli jego architekci. Za pomysłem powstania tablicy stoi Kamil Ciepieńko, autor książki „Praga II. Nasza historia” i radny Pragi-Północ.

Na tablicy przeczytamy: Zbudowane w latach 1950-1956 oraz 1959-1967 przez Zakład Osiedli Robotniczych wg projektu architekta Jerzego Gieysztora i architekta Jerzego Kumelowskiego z zespołem. Wzniesione w stylu zredukowanego socrealizmu, głównie dla pracowników fabryk na terenie Żerania. Obejmuje kwartał ulic: Jagiellońska, Ratuszowa, Namysłowska i K. Darwina.

na zdjęciu tablica MSI Praga II
Tablica Miejskiego Systemu Informacji (MSI) opisująca historię osiedla Praga II przy ul. Dąbrowszczaków. Fot. KC/Przegladpraski.pl

– Mam nadzieję, że tablica będzie przyczynkiem do tego, żeby bliżej przyjrzeć się historii osiedla Praga II. Osiedle było budowane w cieniu konfliktu nuklearnego, w czasach zimnej wojny. Dawne relikty takie jak punkty obserwacyjne, podziemne tunele i schrony nadają osiedlu charakter wyjątkowego miejsca. Ale to nie wszystko – mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca tablicy. – Spacerując między blokami natkniemy się zabudowania z czasów zaborów, dawne carskie bocznice kolejowe i przedwojenne domy dla oficerów wojska polskiego. Nie brakuje też śladów lodowca sprzed setek tysięcy lat i XVIII-wiecznych cmentarzy. To wszystko zostało skomponowane z socrealistyczną wizją architektów, której wykonanie nawet dziś budzi podziw – tłumaczy radny.

To już kolejna tablica, która opisuje losy powojennej Pragi. Wcześniej, przy ul. Ratuszowej, pojawiła się tablica opisująca losy osiedla Praga I, które powstało w latach 1948-1952. Zostało zaprojektowane przez małżeństwo Helenę i Szymona Syrkusów.

na zdjęciu tablica MSI o Pradze I
Tablica Miejskiego Systemu Informacji (MSI) opisująca historię osiedla Praga I. Fot. KC/Przegladpraski.pl

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne