piątek, 14 czerwca, 2024

Wydarzenia roku na Pradze. Tym żyła dzielnica w 2023 r.

Udostępnij

Nowy budynek komunalny i hala sportowa to największe inwestycje na Pradze-Północ w 2023 r. W ich cieniu powstawały też mniejsze, takie jak miasteczko ruchu drogowego czy remonty w szkołach. Przy ul. Targowej zburzono pawilony handlowe, a w parku zdewastowano metalowego misia. W tym roku na Pradze działo się wiele. Postanowiliśmy wybrać te wydarzenia, o których pisaliśmy na portalu Przegladpraski.pl

Początek roku był trudny dla mieszkańców osiedla Praga II. Władze Warszawy, mimo sprzeciwu mieszkańców, radnych i władz dzielnicy, zdecydowały o wprowadzeniu strefy płatnego parkowania. Mieszkańcy zostali zmuszeni do zapłaty 30 zł za prawo do parkowania pod własnym blokiem. Zarząd Dróg Miejskich wykorzystał też okazję i zgodnie z założeniami nowej doktryny miast, skupionej na walce z kierowcami, ograniczył liczbę miejsc parkingowych do minimum. Dziś zaparkowanie wieczorem pod blokiem, mimo wniesionej opłaty, jest praktycznie niemożliwe.

W lutym, czyli miesiąc po wprowadzeniu SPPN, władze dzielnicy i przedstawiciele Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami przygotowały dla mieszkańców identyfikatory, które pozwoliły na bezpłatne parkowanie w osiedlowych podwórkach, w tzw. strefach dla mieszkańców. Niestety, w październiku strefa dla mieszkańców budynków przy ul. Darwina 8 oraz ul. Linneusza 1 i 3 przestała istnieć, a identyfikatory straciły ważność, choć miały obowiązywać do 2025 r. – Na ul. Linneusza znaki zakazu postoju, z wyłączeniem mieszkańców, zostały zastąpione wyznaczonym ogólnodostępnym pasem postojowym – tłumaczy Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

To oznacza, że teraz zaparkuje tam każdy, i niekoniecznie mieszkaniec, o ile oczywiście wcześniej zapłaci. Stefa płatnego parkowania na Pradze się zwiększa i ciekawe, do jakich rozmiarów urośnie w 2024 r.

kontrolerzy
Kontrolerzy z Zarządu Dróg Miejskich kontrolują opłaty w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Fot. Mat. prasowe.

I choć drogowcy lubią utrudniać życie kierowców, to o pieszych i rowerzystów potrafią jednak zadbać. W styczniu oświetlili przystanki i przejścia na rondzie Starzyńskiego. Estakady ronda rozbłysły ponad setką nowych LED-owych lamp.

W tym samym czasie Warszawę obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu w zbiorach Narodowej Biblioteki Izraela zdjęć przedwojennej Warszawy, w tym także Pragi. Fotografem był francuski turysta, który uwiecznił m.in. cerkiew św. Marii Magdaleny przy pl. Wileńskim oraz panoramę Pragi z górującymi wieżami katedry św. Floriana. Zdjęcia, które znajdziecie na portalu Przegladpraski.pl, pochodzą z 1933 r.

Równie sensacyjna była informacja byłego już premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zadeklarował wsparcie Warszawy kwotą 3 mld zł. Z tych pieniędzy miała zostać dokończona m.in. Trasa Świętokrzyska, czyli odcinek od ul. Targowej do al. Tysiąclecia. Premier jednak przegrał wybory i trudno dziś powiedzieć, jak do jego obietnic odniesie się nowy rząd. W teorii w kraju rządzi opcja bliższa sercu prezydenta miasta, ale w praktyce wiadomo, jak jest.

W styczniu dowiedzieliśmy się też, że nasza flagowa uczelnia, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, wypadła z pierwszej dziesiątki najlepszych szkół w Polsce i zajęła dopiero 11. miejsce. W 2022 r. była ósma w rankingu. Jeszcze gorzej wypadło Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe przy ul. Szanajcy, które zaliczyło spadek aż o 73. pozycje i zajęło dopiero 237. miejsce.

W styczniu dali też o sobie znać chuligani, którzy rozbili szyby przy wejściu do stacji metra Dworzec Wileński i wyłamali jedną z metalowych płyt praskiego misia, który stoi przy wejściu do parku Praskiego.

mis w parku
Metalowa rzeźba misia w parku Praskim. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Aktyw zachęcał do donoszenia na mieszkańców

W lutym straż miejska podsumowała efekty działającej od stycznia strefy płatnego parkowania na osiedlu Praga II. Strażnicy ujawnili aż 776 pojazdów zaparkowanych nielegalnie, co oznacza, że wielu kierowców ma problemy z zaparkowaniem samochodu na miejscach wyznaczonych przez drogowców. Co ciekawe, ze wszystkich interwencji, które przeprowadzili strażnicy, aż 533 to zgłoszenia od mieszkańców. To pokłosie działań prowadzonych przez lokalnych aktywistów z układu Dla Pragi i Miasto Jest Nasze, którzy zachęcali w internecie do donoszenia na kierowców. To właśnie wspomniany aktyw był głównym orędownikiem wprowadzenia SPPN oraz tzw. kontrapasów dla rowerów na jezdniach jednokierunkowych.

Na koniec miesiąca z Pragi zniknęło aż sześć stacji rowerów miejskich Veturilo, m.in. przy ul. Szymanowskiego i Galerii Wileńskiej. Na Pradze mamy więc już tylko 24 stacje.

W marcu mieszkańcy skutecznie zablokowali powstanie całodobowego sklepu z alkoholem przy ul. Szymanowskiego. Lokalizacja wzbudziła tak duże kontrowersje, że władze dzielnicy przychyliły się do wniosku mieszkańców przygotowanego przez radnych ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Wcześniej koncesję na sprzedaż alkoholu stracił sklep przy rondzie Starzyńskiego. Ujawniono, że obsługa sprzedawała w nim alkohol nieletnim.

Pierwsi poinformowaliśmy o planach władz dzielnicy, które postanowiły o przeniesieniu siedziby ZGN z ul. Jagiellońskiej 23 do nowego budynku przy ul. Stolarskiej, którego budowa ma zakończyć się w przyszłym roku. – Za pieniądze ze sprzedaży działki przy ul. Jagiellońskiej ma powstać nowy budynek komunalny – zadeklarował Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz dzielnicy.

Nowa hala sportowa i zapowiedź ratunku dla kaplicy

W kwietniu, po 25 latach przepychanek, przy ul. Białostockiej ruszyły prace przy budowie nowej hali sportowej. I choć sukces ten należy przypisać wielu radnym, to dopiero pod rządami obecnej koalicji, reprezentowanej m.in. przez stowarzyszenie Kocham Pragę, udało się doprowadzić do wbicia pierwszej łopaty. Nowa hala będzie w stanie pomieścić 100 ćwiczących osób i jednocześnie będzie można wydzielić trzy boiska przystosowane do rozegrania meczu unihokeja, piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki. Powstanie też zaplecze, które obejmować będzie magazyny, szatnie z łazienkami, pomieszczenie administracyjne, gospodarcze i techniczne. Trybuny z widzami będą w stanie pomieścić 230 osób podczas wydarzeń sportowych. Budynek ma być gotowy w 2024 r.

na zdjęciu podpisanie umowy
Burmistrz dzielnicy Dariusz Kacprzak na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali przy ul. Białostockiej na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Na początku kwietnia, dzięki interwencji burmistrza Jacka Jeżewskiego i radnej Barbary Domańskiej, marszałek województwa mazowieckiego zapewnił, że zabytkowa kaplica przy ul. Brzeskiej zostanie wyremontowana. Obiekt zbudowany w 1910 r. jest jednym z najcenniejszych zabytków Pragi.

Kilka dni później przy ul. Białostockiej na budowie hali sportowej robotnicy natknęli się na pocisk artyleryjski z czasów drugiej wojny światowej. I choć okolica na chwile zamarła, to saperzy szybko wywieźli pocisk w bezpieczne miejsce.

W kwietniu na Pradze zamontowano też pierwszy stalowy element kładki pieszo-rowerowej. Inwestycja, której koszt budowy wyniesie ok. 120 mln zł, ma być gotowa na wiosnę.

Z kolei przy ul. Stolarskiej wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku komunalnego. Inwestycja, która będzie kosztować blisko 25 mln zł, zakończy się w kwietniu 2024 r. W budynku znajdą się: 32 lokale jednopokojowe, 30 lokali dwupokojowych, 6 lokali trzypokojowych i 4 lokale czteropokojowe.

budynek stolarska
Tak będzie wyglądał budynek komunalny przy ul. Stolarskiej na Pradze-Północ. Źródło: Inicjatywa Projektowa

W czerwcu informowaliśmy, że w liceum przy ul. Kowelskiej powstała pierwsza w Polsce klasa kawalerii konnej. Wśród szkolnych przedmiotów znalazły się m.in. szermierka, jazda konna i walki na lance. Szkoła szybko skompletowała klasę uczniów.

Tężnia do remontu, pawilony do wyburzenia

Pierwsza miejska tężnia w Warszawie zostanie zmodernizowana – to jedna z najważniejszych obietnic roku. Po pięciu latach działania konstrukcja przy pl. Hallera wymaga remontu, który według zapewnień władz dzielnicy zostanie przeprowadzony w przyszłym roku.

W lipcu rozpoczęło się wyburzanie dawnych pawilonów handlowych przy ulicach Targowej i Mackiewicza. Od lat w opuszczonych budynkach wybuchały pożary, dochodziło też do awantur. W czerwcu zginął tam człowiek. Dzięki osobistemu zaangażowaniu wiceburmistrza Jacka Wachowicza pawilony ostatecznie zniknęły z krajobrazu Pragi.

Na terenie placu zabaw przy ul. Namysłowskiej 6 doszło do makabrycznego odkrycia. Znaleziono ludzkie szczątki. Jak poinformowali śledczy Instytut Pamięci Narodowej, to ofiary komunistycznego terroru osadzone w dawnym więzieniu karno-śledczym. Przy ul. Namysłowskiej odkryto jak dotąd szczątki 30 osób.

Sto lat bazyliki przy ul. Kawęczyńskiej

W sierpniu wadze miasta poinformowały, że przeznaczą aż 250 tys. zł na remont schodów bazyliki przy ul. Kawęczyńskiej. W 2023 r. minęło 100 lat od konsekracji, czyli uroczystego poświęcenia i nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi Najświętszego Serca Jezusowego.

Pod koniec sierpnia władze dzielnicy zdecydowały, że w opuszczonych lokalach przy pl. Hallera 6 powstanie nowe miejsce spotkań dla mieszkańców. Będzie tu też działał MAL, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej.

Już po raz drugi w tym roku na Pradze znaleziono niewybuch z czasów drugiej wojny światowej. Tym razem pocisk znajdował się przy ul. Wileńskiej. Saperzy szybko uporali się z niebezpiecznym ładunkiem.

Drogowcy zapowiedzieli montaż elektronicznych wyświetlaczy z rozkładami jazdy. Przystanki, na których w nowym roku mają pojawić się tablice, znajdują się m.in. na pl. Hallera, przy rondzie Starzyńskiego, a także przy Dworcu Wschodnim.

tablica z rozkladem
Elektroniczny rozkład na przystanku tramwajowym Bródnowska. Fot. Karusia/Przegladpraski.pl

Ratunek dla praskich kapliczek

We wrześniu rozpoczął się pierwszy spacer szlakiem kapliczek warszawskiej Pragi. To projekt stowarzyszenia Kocham Pragę, którego celem jest zidentyfikowanie, zinwentaryzowanie i udokumentowanie wszystkich ulicznych i podwórkowych kapliczek Pragi.

W tym samym miesiącu na Pradze pojawiły się nowe oddziały prewencji. Policjanci mają ograniczyć kradzieże, w tym kradzieże kieszonkowe, z włamaniem do pojazdów, mieszkań, a także akty wandalizmu. Czy im się udało? Zapytamy o to w nowym roku.

na zdjęciu policja na koniach
Patrol policji konnej przy rondzie Starzyńskiego. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Miasto pochwaliło się nowymi inwestycjami. W 2024 r. na Pradze ma powstać ponad 200 nowych mieszkań przy ul. Markowskiej i ul. Strzeleckiej. Mieszkania buduje Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS).

W 2025 r. na terenach dawnego FSO przy ul. Jagiellońskiej ma z kolei ruszyć budowa nowoczesnego osiedla, która zakończy się w 2050 r. Architekci określili osiedle jako miasto przyszłości z nowoczesnymi mieszkaniami i łatwym dostępem do szkół, sklepów i biur. Wizualizacje możecie obejrzeć na portalu Przegladpraski.pl.

W październiku w Polsce odbyły się wybory parlamentarne, a na listach do Sejmu i Senatu znalazło się wiele osób związanych z Pragą. Niestety, żadna z nich, z wyjątkiem senatora Marka Borowskiego, nie zdobyła wystarczającej liczby głosów. Należy jednak zaznaczyć, że frekwencja na Pradze była najwyższa w historii i wyniosła 78,69 proc. Najwięcej osób zagłosowało w komisji przy ul. Brechta 15 – 84,68 proc.

Nauczyciel Roku z Pragi

Podczas gdy wszyscy żyli wyborami, Polskę obiegła sensacyjna wiadomość! Radosław Potraca, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 30 im. Powstańców 1863 r. przy ul. Kawęczyńskiej, został laureatem Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy i zdobył tytuł Nauczyciela Roku 2023.

Pod koniec miesiąca zakończył się montaż ostatniego elementu konstrukcji mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. Dwa brzegi zostały połączone przez stalową konstrukcję. Po zakończeniu inwestycji w 2024 r. drogowcy zapowiedzieli już przebudowę ul. Okrzei. Nie wiadomo tylko, czy pod kątem kierowców czy rowerzystów.

na zdjeciu most pieszo-rowerowy
Jedna z najdłuższych przepraw pieszo-rowerowych na świecie jest już prawie gotowa. Fot. UM

W listopadzie ruszyła rewitalizacja parku Skaryszewskiego. Alejki mają zostać rozbetonowane i oświetlone przez historyczne latarnie. Na wiosnę park ma być już gotowy.

W połowie miesiąca na Pragę-Północ przyjechał prezydent Rafał Trzaskowski, żeby porozmawiać z mieszkańcami o ich bolączkach i problemach. Spotkanie zorganizowano w hali sportowej przy ul. Szanajcy. Frekwencję na spotkaniu musieli jednak ratować działacze Platformy Obywatelskiej, którzy w tym celu opuścili trwające posiedzenie rady dzielnicy.

Lokalne konsultacje w sprawie sklepu z alkoholem

W listopadzie odbyły się też pierwsze w historii Pragi lokalne konsultacje w sprawie planów powstania całodobowego sklepu z alkoholem przy ul. Darwina 16. Na pomysł konsultacji wpadł radny Kamil Ciepieńko, który wcześniej spotkał się w tej sprawie z władzami dzielnicy i nowymi właścicielami sklepu. Mieszkańcy na spotkaniu wyrazili swój stanowczy sprzeciw. Radny przekonał więc przedsiębiorców do zmiany planów i ostatecznie sklep działa tak, jak większość w okolicy, czyli do godz. 23.

spotkanie z mieszkańcami
W spotkaniu zorganizowanym przez Kamila Ciepieńko wzięło udział blisko 40 mieszkańców osiedla Praga II. Fot. Karol Szyszko

W parku Praskim, tuż przy chodniku od strony al. Solidarności, powstało obozowisko. W prowizorycznym namiocie zamieszkali bezdomni, którzy przez kilkanaście dni nielegalnie zajmowali teren parku. Ostatecznie namiot zlikwidowano.

Z kolei dyrekcja przychodni przy ul. Jagiellońskiej postanowiła po 20 latach wymówić umowę najmu aptece, a zamiast niej zbudować poczekalnię dla osób uzależnionych od narkotyków, które w przychodni korzystają z leczenia substytucyjnego. Mieszkańcy i samorządowcy powiedzieli „nie”, a na czele protestu stanął wiceburmistrz Jacek Wachowicz.

W ostatnich dniach listopada na Pradze ruszył innowacyjny projekt pn. „Drzewa Mówią”, którego celem jest kształtowanie proekologicznych postaw z wykorzystaniem historii. Na pomysł wpadł Kamil Ciepieńko. Radny przygotował opowieści drzew, przeszło stuletnich topoli, które dzielą się z mieszkańcami swoimi przeżyciami.

Dzielnica przygotowuje się też na nadejście wiosny. W ogrodzie jordanowskim przy ul. Namysłowskiej powstało właśnie miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych, na pl. Hallera rozbudowano plac zabaw, pojawiły się m.in. piramidy linowe, a przy ul. Panieńskiej zmodernizowano plac zabaw dla dzieci. To projekty, nad którymi osobiście czuwał wiceburmistrz dzielnicy Dariusz Kacprzak.

na zdjęciu miasteczko ruchu drogowego
Miasteczko ruchu drogowego w ogrodzie jordanowskim. Pomysł radnego Kamila Ciepieńko. Fot. KC/Przegladpraski.pl

W 2023 r. nie brakowało też smutnych historii. W tym roku odeszli: Mieczysław Janiszewski, warszawski i praski przewodnik, oraz Jacek Natroff, miłośnik i popularyzator historii Pragi.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne