poniedziałek, 20 maja, 2024

Śladami kapliczek Michałowa i Szmulowizny. Bezpłatny spacer dla mieszkańców

Udostępnij

W najbliższą niedzielę stowarzyszenie Kocham Pragę zaprasza na kolejny spacer śladami podwórkowych i ulicznych kapliczek. Tym razem odbędzie się on ulicami Michałowa i Szmulowizny.

Spaceru rozpocznie się u zbiegu ulic Ząbkowskiej i Markowskiej. – Ząbkowską a następnie ulicami Nieporęcką, Białostocką i Tarchomińską dojdziemy do ul. Grodzieńskiej. Dalej ul. Radzymińską, ponownie ulicami Białostocką i Łochowską dotrzemy na ul. Kawęczyńską. Spacer zakończymy na rogu ulic Otwockiej i Siedleckiej na terenie przynależnym do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego – zapowiadają organizatorzy. – Naszym przewodnikiem będzie Piotr Stryczyński.

W czasie wędrówki uczestnicy będą zaglądać w bramy i na zamknięte podwórza. Nie umknie naszej uwadze detal architektoniczny, choć oczywiście największa uwaga zostanie skupiona przede wszystkim na odwiedzanych kapliczkach i otaczających je kamienicach.
– Przygotujcie się na 2 godziny wędrówki praskimi zaułkami – słyszymy od organizatorów.

Zaduszkowy spacer ulicami Pragi

Kolejny spacer odbędzie się nietypowo, bo we wtorek 31 października 2023 r. i będzie to specjalny spacer zaduszkowy ulicami Starej Pragi. – Zachęcamy do zapamiętania tej daty, bo okoliczności i miejsce spaceru będą pod każdym względem wyjątkowe – mówią organizatorzy.

Spacer śladami praskich kapliczek. Jacek Wachowicz i Dorota Chachula. Fot. Stowarzyszenie Kocham Pragę.

W ostatnią niedzielę spacer wiódł ulicami Starej Pragi. Szczególną atrakcją spotkania była możliwość poznania osoby, która nieprzerwanie od 44 lat dba o kapliczkę przy ul. Kępnej. Uczestniczący w spacerze przedstawiciel organizatora, przewodniczący Stowarzyszenia Kocham Pragę Jacek Wachowicz, złożył mieszkance Dorocie Chachule podziękowania za wszystkie lata jej starań w imieniu osób, którym bliskie jest dziedzictwo praskich paliczek.
Spacer zakończył się na zamkniętym na co dzień dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej spotkaniem z Siostrą Przełożoną Esterą. W spacerze uczestniczyło ponad 40 osób.

Przegląd Praski jest patronem medialnym wydarzenia.

Spacery uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne