czwartek, 13 czerwca, 2024

Smog na ulicach Pragi. Jak się chronić

Udostępnij

Mgła, którą w ostatnim czasie często możemy zaobserwować na naszych ulicach, to nic innego jak smog. Ten niepozorny, unoszący się w powietrzu drobny pył to ogromne zagrożenie dla naszych płuc. Smog jest szkodliwy także dla innych narządów, a także dla układu odpornościowego.

Najczęstszymi chorobami wywołanymi przez smog są zapalenie płuc, zapalenie dróg oddechowych, astma, a nawet nowotwory. Często można też zaobserwować podrażnienia skóry lub błon śluzowych.

Największe zanieczyszczenie powietrza występuje rano i wieczorem. Spowodowane jest to dużym natężeniem ruchu samochodowego. Źródłem smogu jest też palenie w piecach różnego rodzaju śmieci i odpadów.

W okolicach mało przewietrzanych stężenie pyłów jest bardzo wysokie. Zadaniem służb miejskich jest poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu. Należy w tym czasie unikać spacerów. Jeżeli musimy wyjść z domu, to zaopatrzmy się w maski antysmogowe z filtrem. Mogą je nosić zarówno dzieci, jak i dorośli.

Pamiętajmy, że maska musi być szczelna i dopasowana do wielkości twarzy. W pomieszczeniach można stosować oczyszczacze powietrza, ponieważ pył przedostaje się przez każdą szczelinę mimo zamkniętych okien.
Smog unoszący się nad naszym miastem spowodował, że władze zaczęły zachęcać mieszkańców do wymiany pieców węglowych na instalację gazową lub elektryczną. W Warszawie można składać wnioski w Biurze Ochrony Środowiska o dofinansowanie tej inwestycji.

Pamiętajmy, że najbardziej narażone na smog są duże aglomeracje. Nie znaczy to, że jeżeli mieszkamy w małej miejscowości i czystej okolicy, to smog nam nie zagraża. Dbajmy o środowisko, by powietrze było czyste, a wtedy będziemy mogli oddychać pełną piersią.

Grażyna Prasek, wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Zdrowa Praga oraz przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Od lat związana z Przychodnią Dziecięcą przy ul. Otwockiej 1.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne